Czy można intuicyjnie podejść do tematu odżywiania? Podobno każdy z nas rodzi się z nawykiem intuicyjnego jedzenia, które z czasem zanika. Dieta intuicyjna to alternatywa dla innych jadłospisów. Na czym polega i czy warto ją zastosować?
Dieta oparta na intuicji
Jesz, kiedy odczuwasz głód – proste prawda? Dla przykładu przyjrzyjmy się małym dzieciom, które płaczą, gdy są głodne. Ich intuicja podpowiada, że czas na posiłek, co manifestują płaczem. Tak działa dieta intuicyjna. Nasz organizm daje nam sygnały, gdy czegoś potrzebuje. W momencie, kiedy jest spragniony czy głodny, zwraca naszą uwagę. Problem tkwi w tym, że niekiedy nic sobie z tego faktu nie robimy. Nie mamy czasu by akurat zjeść posiłek czy katujemy się kolejną cudowną dietą. Jedzenie zgodne z intuicją może unormować naszą wagę, wystarczy tylko trzymać się kilku zasad.
Dieta intuicyjna
Dieta intuicyjna ma bardzo ważną cechę. Nie wymaga żadnych rezygnacji, jak to bywa w przypadku innych metod na odchudzanie. Skoro nie musimy rezygnować z ulubionych produktów, nie stresujemy się i nie myślimy tyle o jedzeniu. Jemy wtedy,kiedy rzeczywiście odczuwamy głód, a przestajemy, gdy tylko się nasycimy. Jednocześnie cieszymy się przy tym smakiem dań i celebrujemy konsumpcję posiłku. Ciało otrzymuje składniki, których potrzebuje w danej chwili, o ile nauczymy się go słuchać. Dzięki temu dobrze czujemy się ze swoją wagą. Osoby będące na diecie, które bardzo często odstawiają chociażby słodycze, szybko zaczynają odczuwać pragnienie i wielką ochotę na nie. W efekcie, zamiast kawałka tortu, zjadają całe ciasto. Potem pojawiają się wyrzuty sumienia i zmiana wskaźnika wagi. Błędne koło się zamyka, a nie o to nam chodzi podczas odchudzania.
Czy na diecie intuicyjnej można schudnąć?
Odżywianie oparte na intuicji może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów, jeśli tylko odpowiednio nauczymy się słuchać potrzeb swojego organizmu. Nie oznacza to, że mamy cały dzień zajadać się czekoladą. Powinniśmy jeść wtedy,kiedy domaga się tego nasze wnętrze. Dlatego odstępy czasu między posiłkami to kwestia indywidualna. Ważna jest także jakość naszych posiłków, które powinny być wartościowe, bogate we wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Nie należy czekać, aż nasza energia spadnie poniżej wszelkich norm. Gdy pojawia się głód, od razu sięgamy po coś zdrowego do jedzenia. Zaspokajamy go i odczuwamy spokój, także wewnętrzny. Odchodzimy od wszystkich zasad, by nie jeść danej grupy produktów czy spożywać je tylko do wyznaczonej godziny. Wsłuchujemy się w swoje ciało, które przy dobrej współpracy, odpłaci nam się zdrowym i pięknym wyglądem.
Intuicja podpowiada nam, że to całkiem niezła dieta. Brak wyrzeczeń i głębsze poznanie potrzeb własnego ciała przekonuje nas do wypróbowania takiej formy odżywiania. Grunt to porzucenie głodówek i rygorystycznych diet, które mogą nam tylko zaszkodzić. Zdecydowanie lepiej postępować w zgodzie z własnym ciałem, które doskonale wie, co jest dla niego dobre i wartościowe.
Katarzyna Antos