Jesteś głodny? Czytaj dalej, a z pewnością narastać będzie pragnienie zjedzenia czegokolwiek. Wszyscy doskonale znamy to uczucie, z którym trudno walczyć. Co robi z nami głód? Jak nasz organizm zachowuje się na głodzie?
Nie tylko mały głód
Organizm, który potrzebuje składników odżywczych odczuwa głód. Tak działa nasza fizjologia. Pragniemy coś zjeść, czemu często towarzyszy odgłos burczenia brzucha. Głodni jesteśmy rozdrażnieni, nie mamy energii i siły do działania. Wówczas nie możemy się skupić i pracujemy mniej efektywnie. Organizm dąży bowiem do tego, by ten głód zaspokoić. Myślenie o jedzeniu nie pomaga, a jeszcze bardziej wzmaga to uciążliwe uczucie. Mały czy duży głód – prędzej czy później musimy dostarczy substancji odżywczych naszemu ciału. A i umysł będzie wtedy bardziej spokojny. Ale co tak naprawdę dzieje się nami, gdy jesteśmy głodni?
Życie na głodzie
Głodowanie przez kilka dni nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na nasze zdrowie. Niestety kobiety wciąż przechodzą na cudowne głodówki, które mają na celu pozbycie się zbędnych kilogramów. Na takiej diecie oczyszczającej, organizm nie dostaje żadnych wartości odżywczych, więc zaczyna oszczędzać energię. Nie spala tłuszczu, ponieważ nie dostarczamy mu żadnych kalorii. Efektem głodówki jest osłabienie organizmu i inne objawy, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Po okresie głodowania zwykle nadrabiamy zaległości, a to z kolei wiąże się ze wzrostem wagi. Znacznie bezpieczniej będzie zmienić kaloryczność posiłków, a nie całkowicie z nich zrezygnować.
Boląca z głodu głowa
Osoby, które są głodne przez dłuższy czas, mogą odczuwać bóle głowy. Ból tego typu pojawia się nagle i jest dość silny. Jest to spowodowane spadkiem cukru w naszym organizmie. Wydawać by się mogło, że zjedzenie czegoś słodkiego jest rozwiązaniem na taki problem. Niekoniecznie, a jeśli już, to tylko na chwilę. Przy bólu głowy zwykle od razu sięgamy po coś przeciwbólowego, a nie tędy droga. Często lekarstwem będzie pełnowartościowy posiłek, po którym niepokojące objawy miną.
Trening na głodniaka
Błędnym przekonaniem jest to, że ćwicząc na głodzie więcej schudniemy. Owszem, spalimy, ale mięśnie,nad którymi być może ciężko pracowaliśmy. Podczas treningu na głodzie, ciało zaczyna korzystać z zapasów, w tym przypadku mięśni, ponieważ nie ma co spalać. Dobrze zjeść posiłek przed ćwiczeniami. Nie oznacza to, że mamy trenować z pełnym żołądkiem, tuż po odejściu od stołu, ale na pewno nie będąc głodnymi. Jedząc regularnie i ćwicząc, efektywniej pozbędziemy się zbędnych kilogramów.
Katarzyna Antos