porady żywieniowe

Zapewne wielu z nas słyszało w życiu cenne rady, dotyczące żywienia. Nie wszystkie z pewnością okazały się być cudownym panaceum na piękną figurę i zdrowe ciało. Dziś prezentujemy najgorsze porady żywieniowe, których nie należy stosować. Przeczytajcie i dobrze zapamiętajcie!

Porady żywieniowe – ekspert na dzień dobry

W dobie internetu i wciąż przybywających publikacji na temat diet i zdrowego żywienia, każdy wydaje się być ekspertem w tej dziedzinie. Poranny program śniadaniowy czy ulubiona prasa, blog i portal dostarcza nam wiele wiedzy. Niestety informacje, które do nas docierają, nie zawsze są korzystne dla naszego zdrowia. Często okazują się błędne. A my wciąż zapatrzeni w media, chłoniemy wszystko niczym gąbka, licząc na cudowne efekty diety, pozbycie się alergii lub choroby. Wciąż pojawiają się nowe porady żywieniowe. Postanowiliśmy wyróżnić te, których nie radzimy stosować.

Jedz mniej

Mniejsze porcje żywieniowe, połowa dotychczasowego obiadu czy całkowita rezygnacja ze śniadań to jeden z najgorszych błędów żywieniowych. Jedzenie można ograniczyć, ale tak, by nasz organizm funkcjonował sprawnie. Nie chcemy przecież dokładać sobie problemów, tym bardziej zdrowotnych. Racjonalne i zdrowe żywienie to podstawa, więc warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem czy dietetykiem, zamiast głęboko wierzyć w to, co piszą gazety.

Unikaj tłuszczu

Beztłuszczowe jedzenie, produkty typu light – mnóstwo tego na rynku. Ale nie każdy tłuszcz przyczynia się do rozwoju otyłości czy miażdżycy. W prawidłowej diecie nie może zabraknąć tłuszczów, ale ich źródłem powinny być ryby i produkty roślinne, jak awokado czy orzechy. Zdrowe kwasy tłuszczowe są bowiem potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu czy całego układu nerwowego.

Nie jedz pieczywa

Świeże bułeczki czy chleb smakują doskonale, ale wszyscy wokół mówią, by z nich zrezygnować. Co robić? Nie słuchać innych, tylko wciąż spożywać pieczywo, tyle że  pełnoziarniste. Zboża są źródłem błonnika, który pomaga w odchudzaniu. Dbając o piękną sylwetkę nie musimy wykluczać pieczywa z codziennej diety.

Jedz tylko do godziny 18-tej

jedzenieTo jedna z najczęściej pojawiających się porad. Żywienie musi być uzależnione od naszego trybu życia. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść 2 godziny przed snem, by organizm miał czas, na jego strawienie. Katowanie się i niejedzenie przez kilka godzin nie wyjdzie nam na dobre. Jeśli więc kładziemy się spać o północy, możemy z czystym sumieniem jeść do godziny 22, pamiętając, by kolacja była lekka.

Zrezygnuj z jajek

Jajka podwyższają cholesterol – to oczywiście nie jest prawdą. Lecz wśród nas wciąż są osoby, które stosują tego typu rady. Jajka powinny być elementem prawidłowej diety, ponieważ zawierają cenne substancje odżywcze.

Katarzyna Antos