święta

Za kilka dni zasiądziemy do wigilijnego stołu. Na tę wyjątkową kolację przygotowuje się w Polsce tradycyjne potrawy. Doskonale znamy ich wspaniały smak, ale co jada się na święta poza granicami naszego kraju? Postanowiliśmy sprawdzić, co takiego pojawia się na świątecznych stołach na świecie!

Polskie święta

Na Wigilię, zgodnie z tradycją przyrządza się 12 potraw, choć często trudno zliczyć, ile dań tak naprawdę pojawia się na stołach Polaków. Wigilia to dzień postny, więc na stołach goszczą potrawy bezmięsne. Królują grzyby, kapusta i ryby. Uszka z barszczem czerwonym, zupa grzybowa czy karp to jedne ze świątecznych dań. Niektórzy podają także kutię czy kluski z makiem. Rodzaje potraw zależą także od poszczególnych regionów. Karp może być serwowany po żydowsku, czyli w galarecie na słodko, a pierogi z kapustą i grzybami, w niektórych częściach kraju są zastępowane pasztecikami, podawanymi z barszczem. Typowe są śledzie, które mogą występować we wszelkich wariacjach smakowych. Potrawy, choć postne, nie są lekkie, a nie możemy zapomnieć o słodkościach. Na polskich stołach nie może zabraknąć takich ciast jak sernik, makowiec czy piernik, choć często piecze się także pierniczki.

Włoskie Boże Narodzenie

Włoskie święta podobne są do polskich w kwestii ryb. To właśnie ryby goszczą na stołach Włochów. Nic dziwnego, skoro kraj ma dostęp do ryb i innych morskich specjałów. Owoce morze przygotowuje się tam w różnych wersjach, od ryb, po krewetki czy małże. W sałatkach i smażone – szczególnie węgorz, który trochę przypomina naszego wigilijnego karpia. Odbywa się Uczta siedmiu ryb, a siedem nawiązuje do siedmiu błogosławieństw. W końcu Włochy to katolicki kraj. Na świąteczny obiad podaje się typowo włoskie jedzenie. Na przystawki oliwki i sery, potem makarony oraz mięsa. Słodkości zawierają głównie miód, orzechy i migdały. Najbardziej charakterystyczne są słynne słodkie włoskie chleby, które przypominają babkę i są dostępne nawet w polskich sklepach. Włosi piją anyżowe likiery i oczywiście kawę, która przełamuje słodki smak wszelkich deserów.

Święta w Niemczech

Niemiecka wieczerza wigilijna jest bardzo skromna. Bardziej przypomina zwykłą kolację niż wystawny posiłek. Nie ma co porównywać jej do polskiej Wigilii. Niemcy jedzą wtedy sałatkę ziemniaczaną, w biegu między zakupami i szykowaniem prezentów. Zaś w Boże Narodzenie obiad jest już uroczystym posiłkiem. Wtedy serwuje się głównie pieczone gęsi, dziczyznę lub drób. Na stole lądują kiełbaski, kiszona kapusta – typowa dla niemieckiej kuchni oraz grzane wino. W Niemczech wypija się go dość sporo. Ale skoro tak dobrze smakuje i cudnie pachnie, nie mamy nic przeciwko szklance grzańca. A na deser strucla z bakaliami i pierniki – takich słodkości nigdy dość.

Amerykańskie Boże Narodzenie

Amerykanie, który tak uwielbiają Boże Narodzenie także mają swoje tradycje kulinarne, choć daleko im do tych polskich. W Ameryce świąteczny obiad przypomina ten na Święta Dziękczynienia. Także króluje wtedy indyk z pieczonymi ziemniakami. Na deser je się zaś owocowe ciasta. W domach pojawia się również świeżo pieczony chleb oraz eggnog, czyli coś na zasadzie likieru jajecznego, podobnego do ajerkoniaku.

Angielskie święta

na świątecznych stołachW Wielkiej Brytanii, to pierwszy dzień świąt jest najważniejszy. Wigilia nie ma dla Anglików specjalnego znaczenia. W Boże Narodzenie ważny jest świąteczny, rodzinny obiad, choć i takowe często jada się w restauracjach. Na stołach pojawia się pieczony, nadziewany indyk. Już samo jego przygotowanie wymaga kilkugodzinnego pieczenia. Oprócz niego, królują ciasta, czyli podobnie jak u nas. Anglicy muszą uwielbiać rodzynki, gdyż to one są składnikiem większości słodkości. Tradycyjny jest świąteczny pudding, czyli ciemne ciasto z bakaliami, nasączane alkoholem, które leżakuje na długo przed świętami. Przygotowuje się także świąteczne ciasto oraz mini babeczki nadziewane bakaliami, głównie rodzynkami.

Próbowaliście świątecznych potraw z innych państw? Które dania lubicie najbardziej?

Katarzyna Antos