Jak odróżnić trudności trawienne od alergii pokarmowej

Zarówno trudności trawienne, jak i alergia pokarmowa dają podobne objawy. Towarzyszy im ból brzucha, nudności, powstawanie gazów w jelitach etc. Jak odróżnić trudności trawienne od alergii pokarmowej?

Rośliny kapustne powodują wzdęcia

Niektóre potrawy po prostu sprzyjają trudnościom trawiennym. Jeśli dyskomfort pojawia się po ich spożyciu  i ma charakterystyczny przebieg, to raczej możemy wykluczyć alergię pokarmową. Rośliny kapustne na pewno powodują wzdęcia, nawet w przypadku osób, które cieszą się prawidłowo funkcjonującym przewodem pokarmowym. Do tego grona zaliczamy nie tylko kapustę, ale też brokuły, brukselkę czy kalafior. 

Wysypka na skórze po posiłku świadczy o alergii pokarmowej

Jeśli po spożyciu jakiegoś produktu np. pomidora, na twojej skórze pojawiła się pokrzywka, to na pewno nie jest to efekt trudności trawiennych. W takiej sytuacji mamy raczej do czynienia z alergią pokarmową. Czynnikiem, który ją wywołuje są białka zawarte w określonych produktach spożywczych, które nie są niebezpieczne, ale nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny traktuje je jako potencjalne zagrożenie.

Rośliny strączkowe powodują powstawanie gazów i ból brzucha

Na pewno nie powinnaś się dziwić, jeśli po spożyciu jajka czy fasolki po bretońsku czujesz, że w twoich jelitach powstają gazy. To normalne, podczas trawienia ww. produktów powstają gazy, które muszą znaleźć ujście.

Mleka nie należy łączyć z jabłkiem, pojawiają się bowiem gazy

Pewnych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć. Picie mleka tuż po spożyciu jabłka grozi fermentacją w przewodzie pokarmowym. Powoduje to nie tylko ból brzucha i powstawanie gazów, ale też biegunkę.

Spożywanie niemytych owoców może prowadzić do biegunki

Z alergią pokarmową nie masz też do czynienia wówczas, gdy po spożyciu niemytych winogron masz biegunkę. Prawdopodobnie wywołały ją jakieś bakterie lub wirusy znajdujące się na powierzchni owoców. W końcu ktoś je zbiera, ktoś sortuje, ktoś rozwozi, rozkłada w sklepie, a inni klienci przy okazji też dotykają. Wystarczy, że jeden z nich ma brudne ręce lub biegunkę, to istnieje spore ryzyko, że też ją złapiesz.