Kosmetyki dermatologiczne to produkty przygotowane z myślą o posiadaczach skóry szczególnie wrażliwej i problematycznej. Ze względu na swoje właściwości, bardziej przypominają lek, pod tym względem różnią się od kosmetyków drogeryjnych. Jeśli mamy skórę skłonną do podrażnień i alergii, zamiana do tej pory używanych kosmetyków na produkty z apteki, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co powinniśmy o nich wiedzieć i czy każdy może z nich korzystać?
Dlaczego takie wyjątkowe?
W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków, dermokosmetyki możemy dostać niemal wyłącznie w aptece. Jednak najważniejszą różnicą między tymi grupami produktów jest to, że dermokosmetyki nie tylko pielęgnują skórę, ale też używane są do jej leczenia. W ich składzie biologicznie aktywne substancje zawarte są w wyższym stężeniu, co zapewnia wyjątkową skuteczność. Nie powodują uczuleń, więc są bezpieczne dla alergików. Wspomagają też i przyspieszają skuteczność kuracji medycznej. Tworzone są przy wspólnej pracy dermatologów, kosmetologów i chemików. Przed dopuszczeniem do sprzedaży, poddawane są wieloletnim testom i badaniom laboratoryjnym. Dzięki temu możemy być pewni ich bezpieczeństwa i pozytywnego wpływu na nasz organizm.
Przykładem są dermokosmetyki Lefrosch, których skład i działanie zostały dokładnie przebadane, a my – wybierając produkt pod konkretne dolegliwości – będziemy mieć pewność, że pomoże, a nie zaszkodzi naszej skórze.
Dla kogo dermokosmetyk?
Dermokosmetyki polecane są osobom o skłonnościach do alergii i osobom z problemami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca, trądzik różowawy, atopowe zapalenie skóry. Sięgają po nie często kobiety w ciąży, ponieważ w tym szczególnym okresie życia powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Jakie wyróżniamy rodzaje dermokosmetyków? Znajdziemy wśród nich produkty:
- przeciwzapalne,
- przeciwstarzeniowe,
- nawilżające,
- na trądzik,
- przeciwłojotokowe,
- przeciwłupieżowe,
- uszczelniające naczynka,
- przeznaczone dla dzieci.
Czy dermokosmetyki nadają się tylko dla osób z problemami skórnymi? Oczywiście, że nie. Idealnie sprawdzą się również w przypadku zdrowej cery. Szczególnie docenią je osoby dbające o naturalną pielęgnację oraz zwracające uwagę na bezpieczeństwo i potwierdzoną skuteczność działania. W składzie kosmetyków dermatologicznych znajdziemy zaledwie minimum substancji zapachowych, olejków eterycznych, barwników. Użyte w nich konserwanty muszą być delikatne, nieuczulające i dodane w minimalnej ilości.
Ich skład opiera się na wodzie termalnej. Następnie, w zależności od przeznaczenia, znajdują się w nich związki aktywne i pielęgnacyjne. Mogą to być:
- witaminy – z grupy B, wit. A, wit. E – chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, opóźniają proces starzenia,
- retinoidy – złuszczające zrogowacenia i przebarwienia,
- lipidy – odbudowują warstwę ochronną skóry,
- metale, takie jak cynk o działaniu kojącym,
- alfahydroksykwasy (AHA) – złuszczają martwy i zrogowaciały naskórek, nawilżają skórę.
Jeśli nasza skóra wymaga złagodzenia, odżywienia, działania przeciwzapalnego oraz kojącego, warto odejść od tradycyjnych kosmetyków i poszukać lepszego rozwiązania. Wybierając profesjonalne produkty do pielęgnacji, zapewniamy sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale działanie potwierdzone badaniami.