Choroba wrzodowa żołądka
Sasun Bughdaryan z Unsplash

Wrzody żołądka to dolegliwość, która dotyka wiele osób. Może być bardzo dokuczliwa, powodować ból. Ważne jest wówczas postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie adekwatnego leczenia. Czym jest choroba wrzodowa, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak powinno wyglądać leczenie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

Choroba wrzodowa żołądka — co to takiego?

Choroba wrzodowa spowodowana jest występowaniem w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy ubytków. Towarzyszy im zazwyczaj naciek zapalny i martwica. Ich wielkość może być różna, podobnie jak głębokość zniszczenia błony śluzowej. Wrzody mogą mieć wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów. Uszkodzenia mogą być powierzchowne, ale niekiedy mogą prowadzić do perforacji wszystkich warstw błony śluzowej przewody pokarmowego. Z tego względu nie powinno się lekceważyć choroby wrzodowej.

Objawy wrzodów żołądka

Na początku choroby wrzodowej u niektórych chorych nie występują żadne objawy. Dopiero z czasem, wraz z rozwojem choroby, mogą pojawić się różne dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i u każdego pacjenta przebieg choroby i objawy mogą się różnić. Jednak da się wyróżnić kilka najczęściej występujących objawów związanych z występowaniem wrzodów żołądka. Należą do nich:

– przewlekła i często powtarzająca się zgaga,

– nudności i wymioty,

– charakterystyczny piekący ból brzuch, który różni się w zależności od tego, czy wrzody występują w żołądku, czy w dwunastnicy,

– często powracająca czkawka,

– ucisk w jamie brzusznej,

– uczucie palenia w żołądku,

– uczucie pełności.

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie powyższe objawy lub inne równie dokuczliwe i niepokojące, powinien skonsultować się z lekarzem. Można udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do specjalisty. Warto udać się do doświadczonych gastroenterologów (https://www.cmpromed.pl/gastroenterologia/), np. z przychodni CM Promed, którzy wdrożą skuteczne leczenie.

Przyczyny występowania wrzodów

Powody powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy są naprawdę zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Najczęstsze przyczyny wrzodów żołądka to:

– Zakażenie bakterią Helicobacter pylori — zgodnie z badaniami, szacuje się, że ok. 75-90% wrzodów dwunastnicy jest powodowanych przez tę bakterię. Jest ona odpowiedzialna także za ok. 70% wrzodów żołądka. Mimo tak dużego odsetka nie u wszystkich chorych powodem choroby jest wspomniana bakteria.

– Przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych — do tych leków należą m.in. leki z ibuprofenem, ketoprofenem, naproksenem, i kwasem acetylosalicylowym.

– Palenie papierosów — odpowiada za powstawanie wrzodów i sprzyja ich nawrotom. Co więcej, znacznie utrudnia leczenie już istniejących wrzodów.

– Czynniki genetyczne — niestety rozwojowi choroby wrzodowej sprzyjają także uwarunkowania genetyczne.

Choroba wrzodowa żołądka może być powodowana także m.in. przez spożywanie alkoholu i ostrych potraw, silny i przewlekły stres oraz zespół Zollingera-Ellisona.

Wrzody żołądka i dwunastnicy — leczenie

W przypadku, kiedy występują u pacjenta objawy wrzodów żołądka, najważniejsza jest szybka i prawidłowa diagnoza. Kiedy lekarz stwierdzi chorobę wrzodową, możliwe są dwie drogi leczenia. Pierwsza z nich pozbycie się ze śluzówki żołądka i dwunastnicy bakterii Helicobacter pylori. Musi temu towarzyszyć jednoczesne zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Warto w tym czasie suplementowa pacjenta probiotykami. Inna droga to usunięcie wrzodu drogą chirurgiczną. Wraz z nim usuwa się błonę śluzową dwunastnicy lub żołądka. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do poważnych powikłań, trzeba o tym pamiętać, dlatego przy występowaniu objawów, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.