herbata dla dziecka

Herbata to popularny na całym świecie napój. Podawana jest nie tylko dorosłym ale również dzieciom. Czy każda herbata nadaje się dla dziecka?

Herbata

Rytuał picia herbaty jest znany wielu kulturom, tak samo jak liczne właściwości, które skrywa herbata. Zaparzone liście herbaty dają nam niezwykle aromatyczny napój, który może być zarówno wyrazisty jak i delikatny. Herbata może pomóc w niwelowaniu wielu dolegliwości, towarzyszących życiu dziecka. Klucz tkwi w wyborze odpowiedniej herbaty na dane problemy zdrowotne.

Herbata dla dziecka

Dzieci powinny pić słabą herbatę. Długo parzone liście, z których uzyskujemy ciemny i intensywny w smaku napój nie jest odpowiedni dla dziecka. Mocna herbata działa jak używka. Dodatkowo zbyt duża ilość związków, które pojawiają się po zaparzeniu herbaty, może niekorzystnie działać na organizm dziecka. Istnieje także ryzyko pojawienia się uczulenia. Najbardziej szkodliwe dla dziecka mogą okazać się herbaty z licznymi dodatkami. Ich wypicie zwiększa ryzyko alergii, szczególnie przy uczuleniu na owoce czy przyprawy, które są częstymi składnikami herbacianych mieszanek. Mocny napar może pobudzać, nawet lepiej niż kawa. Nie możemy pominąć także kwestii temperatury napoju. Herbata dla dziecka nie może być gorąca lub zbyt zimna. Wówczas mogłaby podrażnić przełyk i jamę ustną.

Herbata idealna na problemy zdrowotne

Już nasze babcie wiedziały w czym tkwi sekret działania herbaty. Chętnie stosowały ją na wszelkie bolączki. Herbata z rumianku czy melisy ukoi nerwy i złagodzi stres. Dzieci mogą odczuwać tego typu stany, czego przyczyną bywają często kłopoty w szkole. Parzona przez ponad 3 minuty herbata z melisy uspokoi nasze dziecko. U niemowląt pojawiają się kolki. To dokuczliwy objaw, niewykształconego przewodu pokarmowego. Na kolki także znajdzie się herbata, szczególnie ta z kopru włoskiego czy rumianku. Wystarczy, że kobieta, karmiąca piersią, będzie piła tego typu napar kilka razy w ciągu dnia. herbataHerbata to równie skuteczny sposób na zaparcia. Na taką przypadłość stosuje się herbatę z siemienia lnianego. W okresie przeziębień i grypy także warto pamiętać o herbacie. Kaszel i katar pomoże zwalczyć herbata z mięty, udrożniając drogi oddechowe i ułatwiając zaśnięcie. Herbata imbirowa to zaś dobry środek na chorobę lokomocyjną. Nie tylko zwalczy nudności, ale ukoi przewód pokarmowy i odpowiednio nawodni organizm dziecka.

Katarzyna Antos