jabłka

Jabłka to najpopularniejsze polskie owoce, które zachwycają swoim smakiem i zapachem. Choć najtańsze są jesienią, cały rok możemy delektować się różnymi gatunkami jabłek. Niektórych uczulają, ale zdecydowanie mają więcej zalet. Czym wyróżniają się te doskonale znane owoce?

Prosto z polskich sadów

Owoc jabłoni może mieć smak słodki, kwaśny lub mieszany. Ilość odmian, jakie znajdziemy w polskich sadach jest imponująca. To właśnie na naszej ziemi wyrastają dorodne jabłonie, których zbiory trafiają zarówno do lokalnych jak i zagranicznych przedsiębiorstw. Jabłka stanowią także podstawę alkoholu o nazwie cydr. Ten coraz bardziej popularny trunek jest przygotowywany z najlepszych odmian naszych jabłek. Oprócz cudownego smaku, jabłka mają także inne walory, które koniecznie trzeba poznać.

W walce z cholesterolem

Podwyższony poziom cholesterolu to problem wielu osób. Jabłka pomogą skutecznie obniżyć cholesterol. Wystarczy zjadać 1-2 jabłka dziennie, aby poprawić swoje wyniki. Pektyny zawarte w jabłkach wspomagają pracę wątroby. Przeciwutleniacze zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Krew ma doskonały przepływ, co także działa korzystnie na pracę serca. W trosce o zdrowie warto wprowadzić jabłka do codziennej diety.

Źródło młodości

Piękno i młodość to cechy, które są bardzo pożądane. Przeciwutleniacze sprawiają, że nasze komórki mają dłuższą żywotność. Jabłka zawierają antyoksydanty w dość sporej ilości. Witamina A, C oraz polifenole i minerały takie jak cynk i selen znajdziemy właśnie w jabłkach. Owoce polskich sadów są więc prawdziwym eliksirem młodości. Nie pozostaje zatem nic innego, rozkoszowanie się ich smakiem i niezwykłym działaniem.

Pomoc w odchudzaniu

jabłka

Kto by pomyślał, że znane jabłka będą pomocne także w odchudzaniu. Mają niską wartość kaloryczną, więc można jeść je bez obaw o przytycie. Hamują nasz apetyt i usprawniają proces trawienia, co także korzystnie wpływa na spadek wagi. Zawierają zdrowy błonnik i pektyny, więc podczas odchudzania pamiętajmy o jabłkach.

Poprawa urody

Witaminy z grupy B oraz cenne minerały zawarte w jabłkach działają także na nasz wygląd. Składniki tych owoców poprawiają stan skóry, włosów oraz paznokci. Chronią również kolagen, który wchodzi w skład struktury naszej skóry. Opłaca się jeść jabłka, szczególnie jeśli chcemy zachować atrakcyjny wygląd na znacznie dłużej.

Katarzyna Antos