test

Diagnostyka alergii pokarmowych opiera się na stosowaniu specjalistycznych testów. Wśród nich wyróżnia się test cytotoksyczności, czyli ukrytej reakcji pokarmowej.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe to dziś duży problem. Ogrom produktów na rynku nie ułatwia nam odżywiania, które bardzo często odbiega od zdrowej diety. Choć przyczyn alergii pokarmowych jest wiele, to właśnie sztuczne barwniki, konserwanty oraz wszelkiego rodzaju ulepszacze przyczyniają się w dużej mierze do naszych kłopotów z układem pokarmowym. W rezultacie może dojść do wystąpienia reakcji alergicznych, których objawy dotykają nie tylko samego układu pokarmowego ale skóry czy układu oddechowego. W diagnostyce wykorzystuje się testy, pozwalające rozpoznać uczulenie na dane pokarmy.

Test ukrytej reakcji pokarmowej

Zazwyczaj testy wykorzystywane w diagnostyce reakcji pokarmowych badają przeciwciała IgG. Choć standaryzacja ich pomiaru jest dość łatwa, a testy możemy wykonać zdalnie, nie są zbyt dokładne. Test cytotoksyczności pozwala na dokładane zbadanie wszelkich reakcji, pojawiających się na dane produkty pokarmowe. Chodzi tutaj zarówno o prawidłowe, jak i nieprawidłowe sygnały organizmu. Metoda opiera się na morfologii krwi. Wyniki badań pozwalają na skonstruowanie odpowiedniej diety eliminacyjno-rotacyjnej u pacjenta. Wszystko określa się indywidualnie, z uwzględnieniem wszelkich potrzeb organizmu alergika.

Współczesna medycyna

Dzisiejsze możliwości medyczne pozwalają na stosowanie innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia, także przy alergii. Dawniej brakowało właściwych narzędzi, które mogłyby umożliwić badania opóźnionej reakcji pokarmowej. Prototypy testów nie sprawdziły się w medycznej praktyce. Naukowcy nie przestawali jednak prób, starając się stworzyć takie narzędzie, które bzie skuteczne, wiarygodne i opłacalne. Z biegiem czau dokładnie opracowano test, tworząc taką metodę, która odpowiada wszystkim potrzebom.

Test cytotoksyczny

test

Tego typu test bada nie tylko ilość przeciwciał ale także wszelkie zależności, które mogą zachodzić pomiędzy nimi a spożywanymi pokarmami. Daje to szerokie możliwości dalszych badań i skutecznej diagnozy. W Polsce można skorzystać z testu cytotoksyczności. Jest ton stosowany nie tylko przy diagnostyce alergii pokarmowych, ale również nadwagi czy chorób przewlekłych. Naukowcy twierdzą, że inne metody nie pozwalają na tak dobre rezultaty jak ten test. Pozwala on na dokładne dopasowanie diety, dzięki wcześniejszemu wykryciu nieprawidłowych reakcji pokarmowych.

Katarzyna Antos