dieta dr Haya

Wraz z początkiem nowego roku wdrażamy w życie postanowienia noworoczne. Wiele z nich dotyczy zdrowego odżywiania i odchudzania. Szukamy idealnej diety, by zgubić zbędne kilogramy i poczuć się lepiej. Być może słyszeliście już o diecie dr Haya. Co możemy osiągnąć dzięki tej współczesnej diecie?

Dieta rozdzielna dr Haya

Dr William Howard Hay to dietetyk, który na początku XX wieku opracował dietę rozdzielną. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi głównie o podział żywności na dwie grupy – białkową i węglowodanową. Ludzki organizm inaczej trawi białka i węglowodany, co może mieć związek z dolegliwościami zdrowotnymi i problemami wagą. Dieta rozdzielna dr Haya ma być złotym środkiem. Mamy więc produkty, których nie możemy łączyć i te, które są zupełnie neutralne. Dieta dr Haya jest najbardziej popularna w Ameryce.

Grupy produktów

Kluczem do rozpoczęcia diety jest klasyfikacja produktów pokarmowych. Dzielimy je na trzy grupy. W pierwszej znajdziemy białka, czyli mięsa, wędliny, ryby, nabiał, napoje, owoce pestkowe, egzotyczne i cytrusy. Kolejną, równie ważną grupą są węglowodany, czyli zboża, ziemniaki, wszelkie pieczywo, miód oraz mąka ziemniaczana. Według zasad odżywiania Haya, nie łączymy ich z białkami. Oprócz tego, do komponowania posiłków wykorzystujemy także tzw. żywność neutralną. Produkty na tej liście możemy zestawiać zarówno z białkami jak i węglowodanami. Do żywności neutralnej zaliczamy tłuszcze, jogurty naturalne, kwaśną śmietanę, kefir, twarożek, surowe mięso i ryby, warzywa, grzyby oraz kiełki. Całość możemy przyprawiać orzechami,nasionami czy bulionem.

Dla kogo dieta dr Haya i jak ją stosować?

Dieta dr Haya jest dla wszystkich, choć może okazać u się korzystna dla chorych na nerki, problemy z sercem, krążeniem oraz nadwagą. Sprawdzi się także u pań, u których pojawiła się menopauza. W diecie Haya jemy często, ale lekkostrawnie. W ciągu dnia powinniśmy zjeść śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. W ramach przekąski zaleca się jedzenie niewielkich ilości muesli. Trzeba także dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Podczas jedzenia przeżuwamy dokładnie pokarmy, by zostały szybko i dobrze strawione. Dieta dr Haya zapewnia dużą dawkę energii i dobrego samopoczucia. Oczyszcza organizm z toksyn i pozwala schudnąć nawet do 10 kg w przeciągu 3 tygodni. Przyśpiesza przemianę materii i poprawia pracę układu pokarmowego, szczególnie u osób, którym dokuczają problemy żołądkowe. Podczas stosowania diety zabronione jest picie kawy i herbaty, co może być wyzwaniem dla osób uzależnionych od kofeiny. Dietetycy zlecają także codzienną dawkę wysiłku w postaci marszu czy spaceru, co zwiększy efektywność odchudzania. Dużym minusem takiego odżywiania jest zakaz łączenia określonych produktów, co może być kłopotliwe, jeśli będziemy chcieli zjeść posiłek na mieście.

dieta rozdzielnaZanim przejdziemy na dietę, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Zmiana odżywiania to wyzwanie dla naszego organizmu, więc nagła rewolucja nawyków może przynieść zgubne skutki. Dlatego nie katujmy swojego organizmu na siłę. Odchudzajmy się rozsądnie, pamiętając przede wszystkim o zdrowiu i bezpieczeństwie.

Katarzyna Antos