Popcorn jest bardzo popularną przekąską. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego seansu w kinie, czy wieczoru przed telewizorem. Prażone ziarna kukurydzy jadają dzieci i dorośli. Czy popcorn jest zdrowy?
Popcorn – prażona kukurydza
Złociste ziarna kukurydzy, które zostały wysuszone, mogą być kolejno uprażone. Tak powstaje znany i lubiany popcorn. Od wpływem temperatury, ziarna kukurydzy pękają i puchną, tworząc charakterystyczną, białą przekąskę. Jej źródła sięgają odległych czasów. Już Aztekowie wykorzystywali kukurydzę w ten sposób, czego dowodzą wykopaliska archeologiczne. Najprawdopodobniej, to właśnie prażenie kukurydzy było jednym z pierwszych jej zastosowań. Popcorn zyskał swoją popularność w latach 80. XIX wieku, w Ameryce. Szybko stał się nieodłącznym elementem kina, cyrku czy w latach późniejszych – domowych wieczorów przed telewizorem.
Jak przygotowuje się popcorn?
Idąc do kina czy cyrku, kupujemy gotowy popcorn, który jest na miejscu prażony. Zwykle podawany jest z solą, choć z dodatkiem karmelu smakuje równie dobrze. W specjalnych maszynach, popcorn jest prażony, z wykorzystaniem gorącego powietrza. W zaciszu domowym,możemy przygotować go na patelni. Ziarna kukurydzy wrzucamy na rozgrzany olej, przykrywamy pokrywką i czekamy, aż wszystkie się uprażą, co zwiastuje koniec odgłosów, przypominających strzelanie. Popcorn z patelni to nie jedyna opcja. Kukurydza zdecydowanie lepiej smakuje z mikrofali. Wtedy zupełnie nie odbiega od tej, przyrządzonej w specjalistycznym sprzęcie. W sklepach spożywczych znajdziemy popcorn do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Dzięki promieniowaniu, w torbie zachodzi proces prażenia, więc po ok. 2 minutach otrzymujemy świeżo uprażony popcorn, gotowy do spożycia.
Czy popcorn jest zdrowy?
Słynna przekąska jest źródłem błonnika i polifenoli. Nie oznacza jednak, że należy zastąpić nią warzywa czy owoce. Popcorn będzie niskokaloryczny, jeśli przygotowujemy go w mikrofali, lub urządzeniu bez dodatku tłuszczu. Ten z patelni, z gorącego oleju, z pewnością nie pomoże nam w utrzymaniu zdrowej diety. Wybierając ziarna, warto zwrócić uwagę na to, by nie były genetycznie modyfikowane, tylko pochodziły z upraw ekologicznych. Prażona kukurydza jest o wiele zdrowsza niż chipsy, paluszki czy słodkie przekąski, które mamy w zwyczaju jeść podczas oglądania telewizji. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po miskę popcornu, od którego nie przytyjemy. Co ważne, popcorn nie zawiera glutenu. Alergicy ze spokojem mogą jeść kukurydzę, bez obaw o objawy alergii na gluten. Po wartościowe ziarna możemy sobie pozwolić raz na jakiś czas, niecodziennie, ponieważ zdrowa dieta powinna opierać się na dużej ilości owoców i warzyw. Przygotowując popcorn, pamiętajmy także o ograniczeniu soli i słodkich dodatków, takich jak karmel, które podnoszą kaloryczność i szkodliwość produktu.
Katarzyna Antos