olej z orzechów ziemnych

Oleje nie tylko wzbogacają smak potraw, ale przyczyniają się do wzmocnienia organizmu. Istnieje wiele rodzajów, ale nie wszystkie są w naszym kraju popularne. Jednym z takich produktów bez wątpienia jest olej z orzechów ziemnych. Jakimi właściwościami się charakteryzuje?

Olej arachidowy

Produkt o którym mowa, czyli olej z orzechów ziemnych, jest także znany pod nazwą olej arachidowy. Jak samo określenie wskazuje, pozyskiwany jest z orzechów ziemnych, należących do roślin bobowatych. Orzechy ziemne są znane i lubiane na całym świecie. Olej z tej rośliny miewa różne formy. Może być tłoczony na zimno, wówczas posiada żółtą barwę, pachnie orzechami i ma słodki smak. Rafinowany olej arachidowy ma słomkowy odcień, jest neutralny w smaku, a przede wszystkim nie zawiera zanieczyszczeń i alergenów. Jest więc bezpieczny dla alergików. W sklepach dostępny jest także prażony olej arachidowy, który ma nieco głębszy smak oraz kolor, który nadaje wyrazu potrawom. Wszystkie rodzaje olejów nadają się do wykorzystywania w kuchni. Szczególnie Olej z orzechów ziemnych jest szczególnie popularny w krajach azjatyckich, w Wietnamie czy na Laosie. Dodawany jest zwłaszcza do łagodnych potraw, uzupełniając je o orzechowy posmak.

Właściwości oleju

Oprócz wspaniałych walorów smakowych, które z pewnością zostaną docenione w kuchni, produkt ma wiele innych cech. Olej z orzeszków ziemnych charakteryzuje duża zwartość kawasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Wspomniane kwasy znajdziemy także w rybach. Są doskonałym wsparciem dla układu nerwowego, dlatego powinny znaleźć się w prawidłowej diecie człowieka. Rafinowana postać oleju ma w sobie dużą ilość kwasów omega-6, co w nadmiarze może zaszkodzić organizmowi. Dlatego zaleca się stosowanie go z umiarem. Olej może być wykorzystywany do smażenia, jednak zdecydowane zdrowszy jest na zimno. Przy smażeniu, produkty nie wchłaniają go tak dużo, jak oleju rzepakowego czy słonecznikowego, więc w porównaniu z tymi produktami będzie lepszym rozwiązaniem. Pozytywne działanie oleju ma wpływ także na pracę serca. Jego substancje działają bowiem podobnie jak czerwone wino. Pod względem odżywczym jest podobny do oliwy z oliwek, która w Polsce jest znacznie bardziej popularna. Wielkim plusem oleju jest jego długi termin przydatności do spożycia. Prawidłowo przechowywany, nadaje się do spożycia nawet przez 18 miesięcy. Zawiera polifenole, a stosowany miejscowo na skórę, pomoże zachować jej piękny i zdrowy wygląd. Nie jest jednak polecany osobom z alergią skórną i wrażliwą skórą, ponieważ może uczulać.

olej arachidowyCiekawostką jest fakt, że sami możemy uzyskać olej z orzechów ziemnych. Nie musimy pędzić do sklepu ze zdrową żywnością. Wystarczą orzechy ziemne i ciepła woda. Po ich zmiksowaniu przykrywamy naczynie i chowamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie tłuszcz z orzechów powinien się oddzielić, pozostając na powierzchni naszej mikstury. A resztę możemy wykorzystać jako masło orzechowe – równie smaczne i wartościowe. Miejmy więc świadomość, że nie tylko olej kokosowy czy oliwa z oliwek, są wartymi uwagi olejami.

Katarzyna Antos