alergia-na-kukurydzę

Warzywa i rośliny są znane se swojego smaku i właściwości odżywczych. Niestety bywają także źródłem alergenów. Gdy pojawi się alergia na kukurydzę, co warto o niej wiedzieć?

Kukurydza – co skrywa złocista kolba?

Kukurydza jest bardzo smaczna. W sezonie letnim często spotykamy złociste kolby na straganach targowisk. Ugotowana kolba smakuje wyśmienicie. Kukurydza jest jednym z gatunków typowych dla zbóż. Duże ilości produkowane są na pasze dla zwierząt czy na mąkę. Roślina ta jest idealnym składnikiem do sałatek, zup oraz wielu potraw. Ugotowana, grillowana czy uprażona – bez względu na swoją postać ma wielu zwolenników. Jest źródłem skrobi, białka, wielu witamin i cennych minerałów takich jak potas, magnez, wapń czy selen. Kukurydza zawiera także antyoksydanty, które korzystnie wpływają na pracę naszego organizmu. Co ważne, nie ma w sobie glutenu, który jest bardzo popularnym alergenem. Sprawdza się więc idealnie, u osób stosujących dietę bezglutenową.

Alergia na kukurydzę

Mimo wielu składników odżywczych, kukurydza bywa także przyczyną alergii. Po jej spożyciu możemy doświadczyć takich objawów jak bezsenność, migreny, niepokój oraz osłabienie. Reakcje alergiczne najczęściej wywołuje syrop kukurydziany, używany do produkcji wielu produktów spożywczych. Świeże ziarna kukurydzy najrzadziej są powodem niepokojących objawów.

Źródła kukurydzy

kukurydza

Być może wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, w ilu produktach spożywczych znajdziemy kukurydzę. Jest ona dostępna nie tylko w wersji konserwowej czy uprażonego popcornu. Kukurydzę znajdziemy w cukierkach, gumach do życia, cistach, gdzie wykorzystuje się syrop praz mąkę. Mleko sojowe, masło, margaryna czy sery również mogą ją zawierać. Uwielbiana przez niektórych kukurydza jest składnikiem alkoholi takich jak whiskey, piwa czy wina oraz kawy i herbat ekspresowych. Lista pokarmów jest niezwykle długa, ponieważ złote ziarna mają ogromne możliwości. Osoby z alergią na kukurydzę powinny unikać spożywania produktów je zawierających. Uważne czytanie etykiet pozwoli na uniknięcie objawów uczulenia.

Alergia na kukurydzę nie jest groźna dla naszego organizmu. Ogromna ilość produktów, które zawierają mąkę lub syrop z kukurydzy, może utrudnić optymalną dietę. Zachowanie ostrożności i rozsądne zakupy ułatwią nam życie, z każdą alergią pokarmową. Pamiętajmy więc o tym każdego dnia.