substancje słodzące

Słodkie napoje uwielbiają dzieci i dorośli. Trudno oprzeć się puszce słodkiego napoju, który przyjemnie łaskocze gardło w ciepły dzień. W puszkach i butelkach kryje się cukier oraz inne substancje słodzące, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Jak wpływają na funkcjonowanie naszego ciała?

Cukier a choroby

Słodkości może i są przyjemne, na chwilę poprawiają nasz nastrój, ale w rzeczywistości wyrządzają nam więcej szkód niż pożytku. Nadmiar cukru szkodzi, wiemy o tym doskonale, lecz w dalszym ciągu słodzimy kawę czy sięgamy po gazowane napoje. Co gorsza, pozwalamy na to, by piły je nasze dzieci. W efekcie pochłaniają ogromne ilości cukru, który nie tylko przyczynia się rozwoju próchnicy, ale otyłości czy cukrzycy. To poważne choroby, które mogą pociągnąć za sobą szereg innych problemów zdrowotnych. Dlatego o dietę warto odpowiednio zadbać, a cukier ograniczyć bądź niekiedy całkowicie odstawić. Badania wykazują, że nadmiar cukru źle wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Chodzi o obszar odpowiedzialny za procesy pamięciowe, a te z kolei są ważne nie tylko w codziennym życiu, ale pracy czy nauce.

Jeśli nie cukier, to słodzik

Wszelkie słodziki, czyli tzw. zastępcy cukru mogłyby się wydawać idealnymi produktami. Niestety nie są. Może nie przybędzie nam od nich dodatkowych kilogramów, bo rzeczywiście nie zawierają kalorii, ale za to wpływają niekorzystnie na wspomniany wcześniej mózg. Substancje słodzące to stały składnik napojów gazowanych, kolorowych soków czy wielu energetyków. W wielu z nich znajdziemy syrop glukozowo-fruktozowy. Nawet woda smakowa czy napoje typu ice tea, tak chętnie spożywane w okresie letnim, zawierają dużą ilość cukru czy słodzików. Badania wykazały, że osoby spożywające dużą ilość słodkich napojów, gorzej wypadały w testach pamięciowych. Objętość mózgu także okazała się mniejsza niż u tych, którzy takowych płynów nie pili. Należy zaznaczyć, że takie symptomy mogą przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. Niebezpieczne okazały się napoje dietetyczne. Te zawierają dużą ilość szkodliwych substancji słodzących, przyczyniających się do demencji i innych zaburzeń. Na chwilę obecną badania nie są na tyle szczegółowe, by można było ocenić stopień szkodliwości poszczególnych produktów i związków chemicznych, obecnych w ich składzie. Miejmy nadzieję, że naukowcy wkrótce dowiodą, które z napojów szkodzą naszemu zdrowiu najbardziej. Z pewnością lepiej zamienić gazowane puszki na wodę, która nie zawiera żadnych dodatków, cukru, barwników czy innych substancji. Dodatkowo jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

napojeGazowane napoje to sam cukier, więc warto uświadomić sobie, ile takich szklanek czy butelek wypijamy dziennie, szkodzą sobie na własne życzenie. Nasze dzieci nie powinny sięgać po colę czy inne kolorowe płyny, tylko po wodę. Kształtowanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. A zdrowie to najcenniejsze co mamy, więc nie dosładzajmy sobie problemów. Ograniczenie cukru oraz innych substancji słodzących to najlepszy krok ku zdrowiu. Pamiętajmy, że nasz organizm powinien otrzymywać wartościowe składniki, więc dajmy mu to, co najlepsze i przede wszystkim bezpieczne.

Katarzyna Antos