bulletproof coffee

Co powiecie na kawę, która z samego rana daje mnóstwo energii do działania? Bulletproof coffee to kuloodporna kawa, która w połączeniu z kofeiną i zdrowymi tłuszczami tworzy niesamowitą mieszankę. Co takiego da nam tak nietypowa kawa i jaką ją przygotować?

Bulletproof coffee – kawa, która daje kopa

Większość z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez kubka gorącej kawy. Pijemy ją, bo uwielbiamy jej smak, ale liczymy na pobudzenie i energię, z którą bez problemu będziemy mogli zacząć efektywną pracy czy naukę. Kofeina pobudza nasz organizm, przez co możemy się bardziej skupić na wykonywanych czynnościach. Przyjemnie jest zacząć swój dzień od filiżanki aromatycznej małej czarnej. A gdyby tak połączyć ją z masłem i olejem? Brzmi dość nieprawdopodobnie, ale na taki właśnie pomysł wpadł David Asprey – bloger i miłośnik zdrowego żywienia. Zainspirował go pobyt w Tybecie, gdzie pije się herbatę z dodatkiem masła. Zadaniem niezwykłe kawy było dostarczenie organizmowi energii z samego rana. Oprócz tego, bulletproof coffee przyśpiesza metabolizm i cały proces spalania tkanki tłuszczowej. Jest więc idealna dla osób, które się odchudzają i dbają o swoją sylwetkę. Zaleca się picie kawy z masłem rano, najlepiej przed treningiem, przy czym, napój nie zastępuje posiłku. Dlatego po aktywności powinniśmy zjeść wartościowe śniadanie. Regularne picie takiej kawy da nam efekty tylko dzięki połączeniu ze zbilansowaną i zdrową dietą.

Masło, olej kokosowy i kofeina

Wiemy jak działa kofeina, choć w nadmiarze równie dobrze może szkodzić. Do bulletproof coffee, oprócz 100% mielonej Arabiki dodajemy masło, najlepiej krowie oraz olej kokosowy. Łyżeczka masła i oleju wystarczą, by dostarczyć nam energii. Kawa z masłem to doskonały napój dla tych, którzy śpieszą się do pracy czy na poranny trening, a śniadanie jedzą nieco później, niż tuż po przebudzeniu. Bardzo ważnym elementem jest rezygnacja z cukru i mleka. Miłośnicy białej kawy nie będą więc zachwyceni. Przez wzgląd na dużą ilość tłuszczu w kawie, warto zadbać o odpowiednią ilość składników odżywczych w pozostałych posiłkach, które będziemy spożywać w ciągu dnia.

Jak przygotować bulletproof coffee?

kofeinaDo przygotowania bulletproof coffee potrzebujemy masło, olej i świeżo mieloną kawę. Najpierw zaparzamy kawę, a następnie dodajemy do niej olej kokosowy i masło. Wszystkie składniki blendujemy. Inaczej, uzyskamy tylko kawę z dodatkiem tłuszczu, co nie zrobi na nas żadnego pozytywnego wrażenia smakowego i wizualnego. Blendując wszystkie składniki uzyskamy kremową konsystencję z delikatną pianką. Tak zrobiona kuloodporna kawa będzie się dobrze prezentować i z pewnością zaskoczy nas swoją delikatnością. Miłośnicy pianki jak w cappuccino mogą spienić mleko kokosowe, a kawę zblendować z masłem. Taka wersja będzie równie energetyczna i pyszna. Kawę możemy pić codziennie, pamiętając o właściwej diecie i aktywności.

Katarzyna Antos