BPA

Skrót BPA pewnie niewiele wam mówi, ale znajdziecie go na plastikowych butelkach i pojemnikach na żywność. Bisfenol A jest chemiczną substancją, która przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Szkodliwy BPA, także dla alergików

Bisfenol A jest związkiem wykorzystywanym do produkcji butelek dla niemowląt, plastikowych pudełek, opakowań a nawet zabawek dla dzieci. Naukowcy zaobserwowali go nawet na banknotach. Za pomocą opakowaniach przedostaje się do jedzenia i picia a następnie do naszego organizmu. Toksyna BPA może przyczynić się do rozwoju raka piersi, prostaty, astmy, otyłości nawet niepłodności. Nie ma wątpliwości, że ten chemiczny związek jest szkodliwy dla zdrowia i życia naszego organizmu. Mimo wysokiej szkodliwości, wciąż produkuje się przedmioty, z użyciem BPA. W przypadku alergii, bisfenol A ma wiele  wspólnego. Utrudnia walkę z alergenami i przyczynia się do powstania uczuleń kontaktowych oraz pokarmowych. Może przyspieszyć proces dojrzewania u dziewcząt oraz powodować cukrzycę czy problemy skórne.

Życie bez BPA

Wyeliminowanie bisfenolu A z naszego życia graniczy z cudem. To substancja powszechnie obecna, więc możemy jedynie ograniczyć kontakt z danymi przedmiotami. Najlepiej wybierać produkty świeże, czyli warzywa i owoce, które nie są zapakowane w plastikowe opakowania. BPA jest obecny także w butelkach czy puszkach aluminiowych. Wtedy można wybierać napoje w kartonowych lub szklanych opakowaniach. To samo dotyczy przechowywania jedzenia. Pojemniki ze szkła lub stali nierdzewnej będą najbezpieczniejsze. Jeśli z braku czasu zdarza nam się podgrzać jedzenie w mikrofalówce, razem z opakowaniem, zrezygnujmy z takiego sposobu przygotowania posiłków. Wysoka temperatura nie niszczy szkodliwego związku, więc zostaje on w pokarmie. Nawet mycie w zmywarce nie uchroni nas przed działaniem BPA. Wszystkie przedmioty oznaczone symbolem PC zawierają bisfenol A. Wśród nich znajdziemy nie tylko opakowania produktów ale również elementy oświetlenia czy sprzętu medycznego.butelka W sklepach z akcesoriami dla dzieci zwracajmy uwagę, czy butelki oraz inne pojemniki mają napis „BPA free”. Takie przedmioty są wolne od szkodliwej substancji, więc możemy je spokojnie stosować.

Najlepiej starać się unikać wszelkich opakowań, które zawierają bisfenol A. Warto sprawdzać skład opakowań i wybierać takie, które są wolne od BPA. Dzięki temu możemy uchronić siebie przez wieloma kłopotami zdrowotnymi.

Katarzyna Antos