Jedzenie jest niezbędne do życia każdego człowieka. Wraz z pokarmami do organizmu dostarczane są składniki tj. witaminy, minerały i mikroelementy. Jednak w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej, jedzenie nie jest tym co służy zdrowiu, lecz może stać się przyczyną poważnych problemów

Życie alergika z nadwrażliwością pokarmową nie należy do najłatwiejszych, a spożycie uczulającego pokarmu może zakończyć się ostrą reakcją alergiczną.
W grupie pokarmów najczęściej wywołujących alergie znalazły się produkty bogate w białka, zarówno roślinne jak i zwierzęce, zawierające duże ilości histaminy lub prowadzą do zwiększenia jej wytwarzania, a także te pokarmy, gdzie znajduje się najwięcej biogennych amin. Wraz z rozwojem przemysłu gastronomicznego i powszechnie dostępnymi gotowymi produktami „ulepszanymi” w celu przedłużenia ich daty przydatności czy poprawy ich walorów wizualnych i smakowych, zwiększyła się liczba chorych przejawiających nadwrażliwość na dodatki tj. konserwanty, barwniki, emulgatory czy zagęszczacze. Zadziwiające jest także to, że napięcie nerwowe towarzyszące spożywaniu posiłku może wywołać lub nasilić reakcję alergiczną.
Alergia pokarmowa rzadko bywa łatwą do zdiagnozowania, ponieważ często wywoływana jest przynajmniej przez kilka czynników jednocześnie. Zdarza się, że pacjent przejawia reakcje alergiczną po spożyciu określonego warzywa lub owocu, jednak to nie to było przyczyną wystąpienia objawów chorobowych, lecz środki chemiczne zastosowane w procesie uprawy lub służące zabezpieczeniu towaru w transporcie. Z tego powodu tak istotne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, które nie tylko służą zdrowiu alergika, ale i każdej innej osoby.
Poszukując przyczyn występowania alergii pokarmowej należy wykonać testy laboratoryjne, które pozwalają określić na które składniki pokarmowe organizm przejawia największą nadwrażliwość. Jest to bardzo ważne przy ustalaniu właściwego procesu leczenia.