Przyczyny alergii

Bierny transfer alergii pokarmowej. Uważaj na preparaty krwiopochodne!

bierny-transfer-alergii

Z roku na rok przybywa dzieci zmagających się z alergią pokarmową. Przyczyny zaistniałej sytuacji są złożone, na szczęście w miarę upływu czasu niektóre uczulenia ustępują.  Czasem zdarza się, iż wskutek przetoczenia krwi lub podania preparatów krwiopochodnych dochodzi do wystąpienia reakcji anafilaktycznej na pokarmy, które wcześniej były tolerowane przez układ pokarmowy i immunologiczny malca.

Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu alergii pokarmowej u dzieci wymienia się brak karmienia piersią,  przyjście na świat w wyniku cesarskiego cięcia i przedwczesne podanie produktów, do których trawienia układ pokarmowy nie jest jeszcze przygotowany.  Niezwykle istotną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne.  W sytuacji, gdy jedno z rodziców cierpi na alergię, prawdopodobieństwo, że  dziecko również będzie zmagało się z uczuleniem, wynosi 20-40%.

Skłonność do alergii przekazana w genach?

Nie tylko predyspozycje genetyczne, ale także czynniki środowiskowe wywierają ogromny wpływ na rozwój układu immunologicznego.  U dzieci, które często leczy się przy pomocy antybiotyków, obserwuje się spadek odporności i wzrost zachorowań na różnego rodzaju schorzenia alergiczne, w tym alergie pokarmowe.  Nie zawsze można uniknąć antybiotykoterapii, problemem jest jej nadużywanie.  Warto pamiętać, iż antybiotyki są bezużyteczne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową. W związku z tym tego typu leków nie należy podawać dzieciom zmagającym się z grypą. Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu antybiotykoterapii powinniśmy podawać maluchowi probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe, wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym.  Pozwalają one odbudować naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego, co z kolei wywiera pozytywny wpływ na odporność.

 bierny-transfer-alergii

Stosowanie preparatów krwiopochodnych a ryzyko alergii

Ciekawym zjawiskiem, które zaobserwowali specjaliści z  The Hospital for Sick Children w Toronto, jest  wstrząs anafilaktyczny występujący po spożyciu pokarmu, który wcześniej organizm dziecka w pełni tolerował.  Odpowiedzialność za wystąpienie silnej reakcji o podłożu alergicznym ponosiły preparaty krwiopochodne podane małym pacjentom, a dokładnie obecne w nich immunoglobuliny E dawcy.  To białka odpornościowe, które powstają w organizmie w odpowiedzi na przedostanie się do niego alergenów.

Bierny transfer alergii

Wprawdzie bierny transfer alergii nie jest zjawiskiem często spotykanym, warto jednak o nim pamiętać, zwłaszcza gdy u pociechy leczonej preparatami krwiopochodnymi nieoczekiwanie pojawia się wstrząs anafilaktyczny.   Dzieci, które doświadczyły biernego transferu alergii, powinny pozostawać pod stałą opieką internisty, aby lekarz mógł wybrać właściwy moment na wprowadzenie do menu pacjenta uczulających pokarmów.  Na szczęście w miarę upływu czasu alergia przekazana wraz z preparatami krwiopochodnymi ustępuje.

Irmina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.