Wszystko co jemy, oddziałuje na nasz organizm. Nawet pokarmy przyjmowane przez kobietę w ciązy, mają znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka. W obecnych czasach uczulać może wszystko, ale wciąż dużą grupę stanowi jedzenie. Które produkty spożywcze są alergizujące? Co jeść, aby uniknąć alergii i zachować zdrowie?
Alergie pokarmowe
Temat alergii pokarmowych warto zacząć od samego rozwoju dziecka w łonie matki. Pokarm, który przyjmuje kobieta, trafia także do dziecka. Po urodzeniu, najzdrowszym jedzeniem dla dziecka jest oczywiście mleko matki. To ono dostarcza dziecku niezbędnych witamin i składników mineralnych. Problem pojawia się, gdy dziecko ma alergię na mleko. Często dzieje się tak, przez dietę kobiety karmiącej. Niektóre jej składniki mogą szkodzić maluchowi, w rezultacie czego pojawiają się dolegliwości skórne i pokarmowe. Nowoczesna medycyna pozwala na szybkie wykrycie alergii i zastosowanie diety eliminacyjnej lub mleka zastępczego, które jest wolne od substancji alergizujących. U dzieci często diagnozuje się także alergię na mleko krowie i wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, wśród których nie brakuje również owoców i warzyw.
Alergizujące produkty kontra zdrowe jedzenie
Matka karmiąca powinna w swojej diecie pamiętać o mięsie z indyka, królika, burakach, marchwi, ziemniakach, jabłkach czy dyni. Te produkty bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że organizm małego dziecka jest jeszcze nie do końca wykształcony, dlatego ni każdy produkt będzie przez malucha dobrze strawiony, co także przyczynia się do kłopotów pokarmowych. Najczęstszymi produktami, które wywołują alergie jest mleko krowie, soja, owoce cytrusowe, ryby, orzechy, truskawki oraz czekolada. To produkty, których lekarze zalecają unikać w początkowej fazie karmienia dziecka. Oczywiście mogą one uczulać także w późniejszym wieku życia dziecka oraz w dorosłości. Wszystko zależy od danego organizmu i jego reakcji na alergeny. Prawidłowy jadłospis dla dziecka oraz matki karmiącej układa dietetyk lub lekarz. To niezwykle ważne, ponieważ dziecko potrzebuje niezbędnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. W przypadku alergii na dany produkt spożywczy zaleca się wdrożenie diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z jadłospisu danego produktu. To dość uciążliwa dieta, ale często jest to konieczne rozwiązanie dla alergika.
Lista alergizujących produktów wciąż rośnie. Na szczęście producenci żywności wychodzą naprzeciw alergikom, oferując mnóstwo produktów bezpiecznych oraz zdrowych. Naturalne składniki zastępują chemiczne dodatki, które są częstą przyczyną alergii. Powstaje coraz więcej sklepów oraz restauracji ze zdrową żywnością, które zachęcają alergików. Alergie pokarmowe to poważny problem, ale rozsądnie wybierając produkty i starając się omijać wysoko przetworzone jedzenie jesteśmy wstanie zminimalizować szkody, wyrządzane przez uczulenia.
Katarzyna Antos