alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa objawia się u dzieci w różny sposób. Dolegliwości jej towarzyszące są zwykle dla malucha bolesne i nieprzyjemne. Jakie objawy towarzyszą alergii pokarmowej u dzieci?

Problem alergii pokarmowej

Uczulenie pokarmowe jest związane z układem odpornościowym dziecka i jego reakcjami na przyjmowane produkty pokarmowe, Niektóre z nich, są przez organizm traktowane jako ciała obce. Stąd obecność reakcji alergicznych na produkty, które stają się alergenami. Problem ten, dotyczy coraz więcej liczby dzieci. Najczęściej występującym powodem jest mleko krowie, czyli podstawowy składnik diety dziecka. Zdarza się, że uczula także pokarm matki. Wtedy konieczne jest odstawienie dziecka od piersi i zastąpienie naturalnego pokarmu, mlekiem zastępczym. Producenci oferują wiele mieszanek, bezpiecznych i wartościowych dla najmłodszych, szczególnie tych, z alergią pokarmową. Objawy uczulenia nie należą do przyjemnych. Dla maluszków są prawdziwą udręką, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie alergii.

Wymioty

Po karmieniu, dziecko uczulone na mleko może zwrócić przyjęty pokarm. Gdy sytuacja powtarza się notorycznie, istnieje duże prawdopodobieństwo o alergii pokarmowej. Należy zatem udać się do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks to cały zespół objawów alergii pokarmowej, na który składają się wymioty, ulewanie, kaszel czy problemy z oddychaniem. Dziecko niezwykle przy tym cierpi. Brak apetytu, nieświeży oddech oraz ciągły płacz powinien zaniepokoić rodziców.

Biegunka

Powtarzająca się biegunka jest niebezpiecznych objawem alergii, ponieważ może prowadzić do odwodnienia dziecka. Gdy zaobserwujemy taki objaw, najlepiej zgłosić się szybko do lekarza.

Kolkaalergia

Kolka prowadzi do płaczu dziecka. Skurcze mięśni, są spowodowane pracą jelit. Gdy nasza pociecha jest niespokojna, wierzga nóżkami i płacze, to najprawdopodobniej właśnie kolka.

Zaparcia

Zdrowe dziecko, które prawidłowo się rozwija, oddaje ok. 5 stolców dziennie jeśli mowa o niemowlętach i ok. 2 w przypadku dzieci rocznych i dwuletnich. Przy alergii pokarmowej, bardzo często pojawiają się takie dolegliwości, co warto skonsultować ze specjalistą.

Katarzyna Antos