alergie pokarmowe

W czasie wakacyjnych wyjazdów często tracimy głowę, łatwiej poddajemy się pokusom i licznym przyjemnością, zwłaszcza tym kulinarnym. W przypadku alergii, takie zachowanie może nas słono kosztować. Alergie pokarmowe – o czym warto pamiętać podczas urlopu?

Alergie pokarmowe

Uczulenie na pokarmy to dość trudna alergia, ponieważ wymaga od alergika silnej woli i uwagi. Alergie pokarmowe są jednymi z najczęściej diagnozowanych alergii. Dużą grupę uczulonych na pokarmy stanowią dzieci, nawet niemowlęta. O alergii tego typu możemy mówić wtedy, gdy organizm traktuje przyjmowane pokarmy, jak wrogie substancje. Przyczyny mogą być różne. Zdarza się, że geny odpowiadają za pojawienie się alergii. Do ich rozwoju dokładają się także producenci żywności, którzy serwują nam liczne dodatki w postaci barwników, ulepszaczy i innych konserwantów.

Alergie pokarmowe – o czym warto pamiętać podczas urlopu?

Osoby ze zdiagnozowana alergią pokarmową powinny dokładnie wiedzieć, czego nie mogą jeść, jakich składników unikać. Wtedy mamy jasną sytuację, więc możemy kontrolować swoje uczulenie. Najprostszym sposobem jest unikanie jedzenie uczulające produktu. Wiec nawet jeśli lody truskawkowe kuszą nas niczym baryłka złota, a na truskawki mamy uczulenie, to niestety nie możemy sobie na nie pozwolić. To samo dotyczy także innych produktów pokarmowych. W przypadku uczulenia na jeden pokarm, musimy unikać go w każdej postaci, często także tej przetworzonej. Podczas urlopu odwiedzamy różne miejsca, także egzotyczne, gdzie serwują potrawy o tajemniczych nazwach. Alergikom odradzamy ich kosztowania, bo nigdy nie wiadomo, z czego i w jaki sposób zostały przyrządzone.

W restauracjach warto pytać o skład danych dań oraz informować, że mamy alergię. Takie zachowanie prewencyjne pozwoli nam na uniknięcie reakcji alergicznych, a przy silnym uczuleniu, nawet wstrząsu anafilaktycznego. Do wakacyjnej apteczki możemy zapakować wapno oraz leki na objawy alergii. W razie potrzeby, pod ręką będziemy mieli środki pierwszej pomocy na wypadek alergii.

Organizując sobie wyżywienie, najlepiej zadbać o to samemu, co sprawdza się w przypadku domków letniskowych czy obozowiska. W wielu miejscach, znajdziemy restauracje czy bistra, które serwują produkty ekologiczne, na takie alergicy mogą ze spokojem postawić. Odradzamy stołowania się w budkach z szybkim jedzeniem, ponieważ w takich miejscach nie trudno o rozwój bakterii, które mogą wywołać żołądkowe rewolucje.

Na wakacyjny wyjazd zawsze warto zabrać ulubione i bezpieczne przekąski. Wtedy jedzenie na mieście nie będzie nas aż tak kusić. Będziemy mieli pewność, że to co sami przygotowaliśmy możemy spokojnie zjeść, nie ryzykując objawami alergii pokarmowej. W końcu podczas urlopu mamy odpoczywać i dobrze się bawić, a nie zamartwiać się alergią.

jedzeniePodczas urlopu musimy zachować ostrożność, szczególnie gdy jesteśmy na diecie eliminacyjnej. Nowe potrawy mogą przysporzyć nam kłopotu, dlatego wybierajmy produkty pokarmowe, które znamy. Nie eksperymentujmy zbyt z potrawami i cieszmy się wolnym czasem, bez myśli o objawach alergii pokarmowej.

Katarzyna Antos