Rodziny osób cierpiących na alergie pokarmowe, powinny dołożyć wszelkich starań, aby pomóc choremu. Szczególnie, gdy alergikiem jest dziecko, a wszelki kontakt z alergenem kończy się gwałtownymi reakcjami organizmu.

Należy także pamiętać o tym, że nawet łagodna alergia, która jest zaniedbywana może się rozwijać, a w konsekwencji tego przybrać znacznie bardziej niebezpieczne formy. Nie od dziś wiadomo, że alergia pokarmowa często objawia się dolegliwościami układu oddechowego, a stąd już prosta droga do astmy, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż właściwa profilaktyka przy alergii pokarmowej.
Równie problematycznymi pacjentami jak dzieci mogą być osoby starsze, u których nadwrażliwość na poszczególne składniki pokarmowe pojawiła się już w dorosłym wieku. Często trudno jest wyjaśnić takim osobom dlaczego nie powinny np. pić mleka czy jeść białego sera, które w ich przypadku mogą być niezwykle niebezpieczne. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak utrzymywanie ścisłej diety chorego i w możliwy sposób utrudnić mu dostęp do szkodliwych produktów.
W zależności od wieku i świadomości alergika, życie z taką osobą jest mniej lub bardziej problematyczne. Wychowując chore dziecko, warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi, aby zrozumiało z jakich powodów nie zawsze może zjeść ciastko, które tak doskonale smakuje i jedzą go jego koledzy w szkole. Mówienie „nie wolno”, jest całkowicie pozbawione większego sensu, ponieważ dla dziecka to coś, co kusi jeszcze bardziej. Jeżeli jednak mały alergik od wczesnych lat uczony jest o tym czym jest alergia, a także o konieczności utrzymywania właściwej diety, sam będzie potrafił kontrolować spożywane pokarmy.
Żyjąc pod jednym dachem z osobą chorą na alergię pokarmową, warto zastanowić się nad takim przygotowaniem posiłków, aby mogły być one podobne do tych, jakie jedzą zdrowi członkowie rodziny. Nie jest to łatwe zadanie, jednak możliwe do wykonania. Czasami wystarczy zastąpić jeden składnik posiłku innym, aby był on przyswajany przez alergika.