alergia na liczi

Liczi to egzotyczny owoc, znany także jako śliwka chińska. Ten słodki przysmak, może wywołać objawy uczulenia. Czym charakteryzuje się alergia na liczi?

Liczi – co to za owoc?

Drobne owoce liczi uwielbiają ciepły klimat, dlatego możemy je spotkać m.in.na Filipinach czy w Kambodży. Kuliste owoce nalezą do rodziny mydleńcowatych. Liczi jest dostępne w polskich sklepach, nawet popularnych sieciach supermarketów. Owoce rosną na drzewach, które osiągają wysokość do 9 metrów. W swoim wyglądzie przypominają nieco maliny czy truskawki. Dojrzewają na drzewach, więc po zebraniu muszą być szybko transportowane. Można jeść je na surowo, jako dodatek do sałatek czy deserów. Suszone, przypominają doskonale nam znane rodzynki. Roślina jest bardzo popularna w Chinach, Indiach oraz Japonii.

Alergia na liczi

Jak inne owoce, liczi także mogą przyczynić się do powstania alergii pokarmowej. Pyszny, słodki miąższ tych egzotycznych owoców ma kwiatowy zapach. Charakterystyczna dla nich woń to sprawka związków o nazwie terpeny. Substancja chemiczna znajdująca się w składzie liczi, jest obecna także w winogronach oraz olejku różanym. Związki chemiczne mogą wywołać alergie pokarmowe, nawet te, które znajdują się w naturalnych produktach spożywczych, takich jak owoce. Owoce liczi posiadają także pigment taki jak antycyjanina, który zmienia ich kolor podczas obróbki termicznej, z białego na różowy.

Alergia na liczi nie jest powszechna, ponieważ nie jest to zbyt popularny owoc egzotyczny w naszym kraju. Niemniej jednak, pojawienie się reakcji alergicznych jest możliwe, szczególnie u osób, z alergią na pyłki. Liczi może reagować z alergenami brzozy. Wtedy dochodzi do reakcji krzyżowych i zespołu brzozowo-orzechowo-owocowego. Efektem takiej reakcji może być zespół alergii jamy ustnej. Najbardziej charakterystyczne objawy tego rodzaju uczulenia to obrzęk krtani, puchniecie warg czy uczucie pieczenia w ustach. Alergik może mieć problemy z oddychaniem. Przy silnej alergii, istnieje ryzyko pojawienia się bezdechu, co może wymagać pomocy medycznej. Objawy alergii na liczi mogą nasilać się w sezonie pylenia brzozy. Zespół alergii jamy ustnej, czyli w skrócie OAS, wykazuje silniejsze objawy przy surowych produktach pokarmowych. W przypadku przetworzonych owców, oznaki alergii mogą być widocznie słabsze.

owoceOsoby uczulone na liczi, powinny unikać spożywania tych owoców. Warto zwracać uwagę na desery czy drinki, do których egzotyczne owoce są często dodawane. W razie zaobserwowania niepokojących objawów, najlepiej udać się do lekarza, który oceni, czy rzeczywiście są one związane z alergią na liczi.

Katarzyna Antos