Pyłki traw towarzyszą alergikom w okresie pylenia. Nie tylko same pyłki są powodem licznych alergii. U osób uczulonych, możemy zaobserwować reakcje krzyżowe z żywnością. Które połączenia alergenów mogą wywołać takie reakcje alergiczne?
Pyłki traw a reakcje krzyżowe
Lista alergenów nie ma końca, ponieważ wciąż pojawiają się substancje czy nowe gatunki roślin, które niosą ryzyko alergii. Nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich alergenów, ale te najbardziej szkodliwe, zostały sklasyfikowane i opisane. Dzięki temu możemy leczyć objawy alergii oraz odczulać pacjentów. Pyłki traw są jednym z najczęściej uczulających alergenów powietrznopochodnych. Mikroskopijne pyłki łatwo migrują w powietrzu, które wdychamy. Bez problemu przenoszą się na duże odległości. Uciążliwe pyłki, choć często nie widoczne, przyczyniają się do problemów skórnych, oddechowych a nawet pokarmowych. W Polsce występuje wiele gatunków traw, więc sezon ich pylenia, który przypada na okres letni, stanowi zagrożenie nasilonych zmian alergicznych. Pyłki trwa reagują także z żywnością. Alergeny niektórych owoców czy warzyw, przypominają w swojej budowie białka roślin. W efekcie dochodzi do reakcji krzyżowych, u osób uczulonych na dane alergeny.
Pyłki traw a owoce pestkowe
Trawy, które spotykamy na wszelkich terenach zielonych, powodują wiele uciążliwych objawów alergii, takich jak katar czy łzawienie oczu. Do reakcji krzyżowych może dojść po kontakcie z owocami pestkowymi, do których zaliczamy jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie oraz morele. Osoba, która jest uczulona na pyłki trawy a nie ma alergii na owoce, jest narażona na reakcje, po ich spożyciu.
Pyłki traw a warzywa
Do listy produktów żywnościowych, przy których występuje możliwość powstania alergicznych reakcji krzyżowych, zaliczamy również wiele warzyw. Ich budowa także przypomina alergeny pyłków traw, popularnych w naszym kraju. Alergicy powinny uważać więc na pomidory, surowe ziemniaki, seler oraz cebulę. Rośliny strączkowe, takie jak soja czy groch, niestety musimy dopisać do listy szkodliwych alergenów.
Reakcje krzyżowe, związane z żywnością i pyłkami traw, pojawiają się również po spożyciu ryżu, wszelkich zbóż czy mąki. Osoby uczulone na pyłki traw muszą zachować ostrożność przy kontakcie z produktami żywnościowymi. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii krzyżowej jest większe, jeśli mamy do czynienia z silną alergią na pyłki. W takim przypadku, warto wykonać testy alergiczne również na alergeny pokarmowe.
Katarzyna Antos