Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje (alergeny) normalnie występujące w środowisku. Układ immunologiczny zdrowej osoby toleruje alergeny, natomiast u osoby chorej dochodzi do pobudzenia reakcji przeciw alergenom, co objawia się różnymi postaciami alergii. Alergia pokarmowa, która może pojawić się już w pierwszym roku życia często pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Nieleczona w późniejszym wieku może przekształcić się w astmę oskrzelową lub w alergiczny nieżyt nosa. Taki proces nazywamy maratonem alergicznym.
Jak najwcześniejsze rozpoznanie alergii oraz odpowiednie leczenie pozwala przerwać maraton alergiczny, dlatego tak ważna jest znajomość jej pierwszych objawów !
Objawy alergii są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów. Objawy ze strony skóry charakteryzują się suchością, świądem i skłonnością do zakażeń; objawy ze strony układu pokarmowego to zmiany konsystencji stolca, częste biegunki i wymioty, a ze strony układu oddechowego, częste spastyczne zapalanie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, czy nieżyt nosa.
Dlaczego coraz częściej chorujemy na alergię ?
Coraz większe znaczenie przypisuje się zmianom mikroflory zasiedlającej przewód pokarmowy.
Nadmierna sterylizacja życia codziennego, czyli zwiększony reżim higieniczny, poród drogą cięcia cesarskiego, częste przyjmowanie antybiotyków, czy nieliczne rodziny ograniczają kontakt z bakteriami, koniecznymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego.
Bakterie kwasu mlekowego zastosowane w przebiegu alergii wpływają na zahamowanie odpowiedzi alergicznej i łagodzenie objawów alergii oraz na „uszczelnienie” ściany jelita, która u alergików jest rozluźniona i sprzyja przenikaniu alergenów i bakterii chorobotwórczych. Badania naukowe potwierdzają, że modyfikacja składu mikroflory jelitowej może być uznawana za kluczowy element leczenia alergii.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bakterie kwasu mlekowego działają tak samo i tylko nieliczne aktywują układ immunologiczny w kierunku anty-alergicznym oraz uszczelniają barierę jelitową. Największą skuteczność w walce z alergią wykazują bakterie pochodzące z obszaru geograficznego, w którym są stosowane. Dlatego wybierając probiotyk należy zwrócić uwagę, aby zawierał polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i miał badania kliniczne na polskich dzieciach w alergii pokarmowej (np. Latopic®).
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę.