zdrowe tłuszcze

Zwykle unikamy ich jak ognia. Kryją się za nimi dodatkowe kilogramy, czyli problemy z nadwagą lub otyłością oraz choroby serca. Tłuszcze trzeba odpowiednio sklasyfikować, bo jak się okazuje, nie wszystkie szkodzą naszemu zdrowiu. Które zdrowe tłuszcze są najlepsze dla dzieci?

Tłuszcze w diecie

Aktualna piramida żywienia wyraźnie pokazuje nam, jakie powinniśmy zachować proporcje danych produktów żywnościowych w naszej codziennej diecie. Tłuszcz znajduje się na jej szczycie, gdyż jego ilość powinna być najmniejsza spośród wszystkich składników. Nie oznacza to, że całkowicie mamy z niego zrezygnować czy wykluczyć go z diety dzieci. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, należy spożywać tłuszcze, ale trzeba wybierać te wartościowe dla organizmu i ogólnego zdrowia. Tłuszcz jest tak jak białko czy witaminy, potrzebny do funkcjonowania organizmu. W zdrowej i przede wszystkim racjonalnej diecie, szczególnie najmłodszych, powinny się znaleźć zdrowe tłuszcze, których nie brakuje wśród naturalnych produktów. Dietetycy podkreślają, że nadmiar tłuszczu nie jest wskazany, ponieważ prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym miażdżycy czy otyłości. Które tłuszcze wybrać, by mieć pewność, że dostarczamy dzieciom najlepsze składniki odżywcze, zapobiegając jednocześnie licznym problemom zdrowotnym?

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Tak jak w przypadku osób dorosłych, ważną rolę w prawidłowej diecie odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe. Pod tajemniczą nazwą kryją się zdrowe tłuszcze, które wzmacniają pracę organizmu. Dostarczają energii niezbędnej do rozwoju, nauki i zabawy. Dzieci potrzebują jej bardzo dużo, więc kwasy tłuszczowe są jednym z jej źródeł. Zwykle na talerzach ląduje więcej niezdrowych tłuszczy, które jak wiemy szkodzą. Zmiana nawyków żywieniowych i zdroworozsądkowe podejście do diety to zadanie nie tylko dietetyków, ale przede wszystkim rodziców, którzy bezkarnie pakują dzieciom kolejne drożdżówki czy tłuste przekąski. Nienasycone kwasy tłuszczowe to prawdziwe bogactwo zdrowia. Działają na układ nerwowy, więc wspomagają zdrowy rozwój dzieci, również ich wzrok czy odporność. To niezwykle ważne, ponieważ młody organizm wciąż się rozwija. Dziecko rośnie, więc potrzebuje wartościowych składników w postaci witamin i minerałów, a kwasy tłuszczowe ułatwiają ich przyswajanie. Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać nienasyconych kwasów tłuszczowych, więc to naszym zadaniem jest ich dostarczenie wraz z pokarmem.

Gdzie szukać zdrowych tłuszczy?

W związku ze zdrową dietą pojawia się pytanie, gdzie szukać zdrowych tłuszczy? Które produkty powinny być obecne w diecie dzieci? Doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasów omega-3 są ryby i oleje roślinne. Ryby morskie zawierają także inne substancje, które korzystnie działają na zdrowie naszych pociech. Podobnie jak oleje roślinne, których nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie. Dziecku najlepiej przygotować pełnoziarniste pieczywo, posmarowane masłem. W przypadku margaryny, najlepiej wybrać taką, która w swoim składzie ma cenne tłuszcze. Wtedy zadbamy o zdrowe i wartościowe śniadanie malucha. awokadoRegularne spożycie ryb to podstawa dla prawidłowego wzrostu dzieci. Wciąż jemy ich zbyt mało, o czym nagminnie wspominają dietetycy. Jeśli chcemy zadbać o wzrok i pracę mózgu naszych dzieci, podawajmy im ryby znacznie częściej, niż tylko raz w tygodniu. Zdrowych tłuszczy warto szukać także w nasionach, orzechach, awokado czy oleju rzepakowym. Unikajmy produktów, które są źródłem niezdrowych tłuszczy. Starajmy się podawać dzieciom naturalne jedzenie, by zdrowo rosły.

Katarzyna Antos