Truskawki to pyszne owoce występujące w sezonie letnim. Mimo iż są cennym źródłem witamin mogą również stać się powodem niechcianej alergii pokarmowej.
Uczulenie na truskawki
Każdy organizm indywidualnie reaguje na poszczególne produkty. Alergia na truskawki jest wynikiem reakcji na białka, które znajdują się w tych owocach. Reakcja uczuleniowa powoduje uwalnianie się histaminy w naszym organizmie, która to zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do obrzęku. Truskawki tak jak inne popularne owoce mogą uczulać. Osoby borykające się z problemem alergii pokarmowej często są uczulone właśnie na te wbrew pozorom niewinne i lubiane owoce. Uczulenie najczęściej pojawia się u dzieci, ale występuje także u osób dorosłych.
Objawy alergii
Truskawki mogą powodować różne objawy alergiczne. Gdy po ich spożyciu wystąpi mrowienie oraz swędzenie jamy ustnej mówimy o tzw. zespole alergii jamy ustnej. Dochodzi wtedy także do pieczenia podniebienia oraz obrzęku jamy ustnej i gardła. Alergia na truskawki wiąże się także z problemami układu oddechowego. Zwężenie dróg oddechowych może być bardzo groźnym objawem. Takie uczulenie może także doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej. Alergia na te pyszne owoce często wywołuje reakcje skórne w postaci wysypki, świądu czy zapalenia skóry. Także nieprzyjemne problemy z układem pokarmowym jak wymioty, biegunki i nudności. Nadmierne kichanie i łzawienie oczu to również potencjalne oznaki alergii na truskawki.
Sposoby radzenia sobie z alergią
Przy objawach uczulenia należy wyeliminować z diety truskawki oraz wszelkie produkty zawierające te owoce takie jak dżemy czy soki. Nasz organizm wraz z wiekiem może uodpornić się na alergeny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do alergologa, który pomoże w walce z niechcianą alergią pokarmową.