Uczulenia pokarmowe to jedne z najczęściej diagnozowanych alergii. Przy dużej ilości substancji pokarmowych i przetworzonego jedzenia, nie trudno o tego typu uczulenia. W ich rozpoznaniu, sprawdzają się testy na alergie pokarmowe.
Alergie pokarmowe
Mechanizm alergii pokarmowej jest bardzo prosty. Po spożyciu danego produktu, mogą to być jabłka, krewetki czy mleko, organizm zaczyna taktować zawarte w nich związki, jak ciała obce. W efekcie produkowana jest histamina i dochodzi do reakcji alergicznej. Ta z kolei, może objawić się na skórze osoby uczulonej, w układzie pokarmowym, oddechowym czy jamie ustnej. Jedne produkt może wywołać cały szereg dolegliwości. Wtedy mowa o anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny jest najgroźniejszym zespołem objawów, który pojawia się przy alergiach. Szczególnie narażone są na niego osoby, które wykazują silne reakcje alergiczne.
Testy na alergie pokarmowe – diagnostyka uczuleń
Alergie pokarmowe to duży problem. W jej diagnostyce wyróżniamy testy na alergie pokarmowe, które pozwalają rozpoznać dane alergeny pokarmowe. Ich lista jest bardzo długa, ponieważ każdy produkt może zawierać substancje, którą są potencjalnym zagrożeniem dla alergika. Testy umożliwiają leczenie alergii, co w przypadku jedzenia, zwykle jest związane z dietą eliminacyjną. W przychodniach alergologicznych są wykonywane różne testy na alergie pokarmowe. Ich wybór jest uzależniony od pojawiających się objawów oraz przypuszczeń lekarza.
Testy skórne
Testy skórne wykonuje się przy wczesnych alergiach, czyli tych IgE-zależnych. To najbardziej popularna forma diagnostyczna, wykorzystywana przy alergiach. Polega na aplikacji alergenów na skórę i następne jej nakłucie. Po czasie sprawdza się wielkość bąbla, który pojawił się na skórze. Jego dany rozmiar, świadczy o stopniu alergii. Tego typu testy są wykonywane w większości gabinetów alergologicznych. Wyniki uzyskujemy od razu, co pozwala na podjecie dalszych działań.
Testy z krwi
Tego typu testy są przeprowadzane do wykrywania wczesnych oraz późnych alergii. Podczas badania, sprawdza się ogólny poziom IgE, czyli immunoglobulin, odpowiedzialnych za alergię. Wynik testu określa się na podstawie badania próbki krwi pacjenta. Podwyższona liczba przeciwciał IgE, wcale nie musi wskazywać na alergię, tylko na chorobę pasożytniczą.
Testy prowokacyjne
W przypadku alergii pokarmowych, sprawdzają się także testy prowokacyjne. Prowokacja pokarmowa polega na sprawdzeniu reakcji organizmu, na podaną próbkę alergenu, czyli danego pokarmu. Metoda jest jednak niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do silnych reakcji alergicznych a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Test ten, powinien być wykonywany tylko przez lekarza.
Katarzyna Antos