alergia-na-krewetki

Owoce morza mają wielu zwolenników. Wśród nich znajdziemy fanów pysznych krewetek, które mogą uczulać. Czym charakteryzuje się alergia pokarmowa na krewetki?

Krewetki

Krewetki to pyszne skorupiaki. Element owoców morza współtworzy ciekawe potrawy. Dzięki smaku i łatwości w przyrządzeniu, krewetki stały się nieodłącznym elementem wielu światowych kuchni. Przysmak ten znajdziemy dziś nie tylko w drogich restauracjach ale w wielu barach i supermarketach. Dostęp do krewetek pozwala na samodzielne eksperymenty w domowej kuchni. Skorupiaki zaliczane są również do najbardziej niebezpiecznych alergenów pokarmowych. Krewetki także znajdują się na tej liście.

Alergia pokarmowa na krewetki

W naszym kraju nie spożywamy na co dzień skorupiaków. Raczej przygotowujemy je na specjalne okazje czy zamawiamy w restauracjach. Mimo tego to wciąż zagrażająca alergikom grupa pokarmów. Antygeny odpowiedzialne za alergię znajdują się nie tylko w mięsie ale również w pancerzach surowych i gotowanych krewetek. Spożycie zaledwie 1-2 krewetek jest w stanie wywołać reakcje alergiczne, nawet anafilaktyczną. Alergia na krewetki bardzo często jest związana z uczuleniem na ryby lub roztocza kurzu. Wtedy mowa o alergii krzyżowej, której objawy są podobne jak przy uczuleniu tylko na jeden alergen.

Objawy alergii na krewetki

krewetki

Objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się zarówno kilka minut po spożyciu jak i kilka godzin po zjedzeniu danego produktu. W przypadku krewetek mogą dotyczyć układu pokarmowego oraz oddechowego. Najczęstsze dolegliwości to bóle brzucha, zaparcia, biegunki, nudności i wymioty. Po spożyciu krewetek mogą wystąpić takie sygnały jak zapalenie spojówek, duszności, katar czy ucisk w klatce piersiowej. Alergia na krewetki może zostawić ślad na naszej skórze w postaci różnych stanów zapalnych, zaczerwienienia czy wysypki skórnej. Najgroźniejsze jest jednak ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się utratą przytomności a nawet śmiercią. Wstrząs wymaga szybkiej interwencji, polegającej na podaniu osobie uczulonej adrenaliny.

Alergia na krewetki wymaga unikania ich jedzenia. Osoby uczulone muszą uważać także na składniki wielu potraw, które bazują na wywarach ze skorupiaków, w tym krewetek. Zachowując środki ostrożności unikniemy niepotrzebnych reakcji alergicznych i uchronimy nasze zdrowie.