Podstawowe objawy alergii pokarmowej
National Cancer Institute z Unsplash

Alergia pokarmowa to schorzenie łączące się z wieloma innymi dolegliwościami zdrowotnymi, a reakcje zachodzące w organizmie na skutek spożycia uczulających składników, mogą dotyczyć praktycznie każdej części ciała.

Do najczęściej występujących objawów należą reakcje skórne, gdzie po kontakcie z alergenem pojawia się wysypka, łuszczyca, swędzenie, trądzik, pęcherze, a nawet cienie pod oczami. Jednak w przypadku alergii pokarmowych najbardziej narażonymi na wystąpienie objawów są organy wewnętrzne. Atak alergiczny może przyjąć postać kaszlu, astmy, kichania, bólu gardła, przedłużającej się bez wyraźnej przyczyny chrypki, zapalenia oskrzeli, czy zapalenia zatok. W takich wypadku szczególnie narażone są drogi oddechowe, co jest niezwykle niebezpieczne dla życia samego pacjenta. Na skutek niedrożności dróg oddechowych może dojść do zatrzymania procesu oddychania, a co za tym idzie także do niedotlenienia mózgu i innych organów wewnętrznych.
Niektóre objawy mogą przypominać standardowe zatrucie pokarmowe lub niestrawność. Biegunka lub zatwardzenie, gazy, nudności, zgaga, a także wrażenie bolesnego kurczenia żołądka, niejednokrotnie stanowią symptom wystąpienia reakcji alergicznej. W przypadkach, gdy stanowią one jedyne objawy, pacjenci często latami skupiają się tylko na ich łagodzeniu, a nie leczeniu samej alergii.
Spożycie uczulającego pokarmu niejednokrotnie wywołuje także reakcje w układzie nerwowym, i tak ataki depresyjne, poczucie osłabienia, napady lękowe, nadpobudliwość, bezsenność, zaburzona koncentracja, mogą mieć swoje podłoże alergiczne. Niejednokrotnie zdarza się, że typową reakcją będą zaburzenia pracy serca lub problemu z układem moczowym.
Starając się przedstawić typowe objawy alergii pokarmowej można powiedzieć, że każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu powtarzająca się na skutek spożycia określonego pokarmu, może świadczyć o wystąpieniu choroby. Nie zawsze symptomy będą spektakularne, ani też następować natychmiast po posiłku. Reakcja alergiczna pojawia się bowiem od kilku minut, nawet do kilku godzin po kontakcie z substancją uczulającą.