olej z sardynek

Śmiało możemy powiedzieć, że panuje moda na oleje, które wykorzystujemy nie tylko do gotowania. Wiele z polecanych produktów zawiera właściwości lecznicze. Spośród nich wyróżnia się olej z sardynek. Dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Olej z sardynek, czyli zdrowy tłuszcz

Wiemy, że ryby są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, a i tak jemy je zbyt rzadko. W naszej diecie nie może ich zabraknąć, ponieważ dostarczają nam znacznie więcej pozytywnych składników odżywczych, niż myślimy. Sardynki to niewielkich gabarytów rybki, które występują w Morzu Śródziemnym, Pacyfiku, Atlantyku i Oceanie Indyjskim. To bardzo popularne ryby, które łowi się głównie w celach przemysłowych. Co ciekawe, łowi się je głównie w porze nocnej. Sardynki są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych które powinny znaleźć się w zdrowej diecie osoby dorosłej oraz dziecka. Kwasy te oddziałują na układ krwionośny.

Bogactwo z sardynek

Małe rybki, czyli sardynki, mają dużo do zaoferowania. Jako źródło wapnia i białka, doskonale wspomagają terapię anemii. W składzie oleju z sardynek znajdziemy witaminę B12, wspierającą prace układu nerwowego. Wiadomo, że w zdrowej diecie nie może zabraknąć także witaminy D. Jedząc sardynki możemy być o to spokojni, ponieważ tej substancji będziemy mieć pod dostatkiem. Możemy być spokojni o zdrowe i mocne kości oraz zęby naszych pociech. Dorośli też mogą liczyć na pozytywne działanie spożycia oleju z sardynek. Ich regularne jedzenie może obniżyć poziom trójglicerydów oraz stężenie złego cholesterolu. Szczególnie osoby z problemami sercowymi powinny włączyć sardynki do swojej diety, ponieważ obniżają ciśnienie tętnicze oraz działają zapobiegawczo w przypadku arytmii serca. Osoby, które miewają problem z wypadaniem włosów czy trądzikiem, także powinny sięgnąć po olej z sardynek. Olej działa bowiem regenerująco i nawilżająco na skórę. Na dodatek odmładza ją, zmniejszając procesy starzenia się. Przez dużą kaloryczność, zaleca się stosowanie małych dawek tego produktu.

Olej z sardynek dla dzieci

olej z sardynekDla najmłodszych to jak najbardziej wskazany produkt spożywczy. Wspomaga rozwój mózgu. Działą przeciwzapalnie i wspiera odporność maluchów. Olej z sardynek pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i ostrość widzenia. Wspiera nie tylko rozwój fizyczny, ale także umysłowy dziecka. Jednak milusińskim lepiej podawać zdrowe kwasy tłuszczowe w formie sprawdzonych suplementów, ponieważ ryby dostępne w sklepach mogą być zanieczyszczone szkodliwymi dla nich metalami.

Olej z sardynek to bez wątpienia zdrowy produkt, który dzięki wielu właściwościom może wesprzeć rozwój organizmu dziecka oraz pomóc dorosłym. Pamiętajmy, że cenne kwasy tłuszczowe są da nas wartościowe, więc w diecie nie powinno ich zabraknąć.

Katarzyna Antos