Kuchnia ma wiele smaków i aromatów, które zawdzięcza licznym przyprawom. Nie wszystkie są znane i lubiane. Niektóre wręcz pomijamy, z obawy o dziwny smak, czy reakcje alergiczne. Mniej znane przyprawy mogą wzbogacić naszą kuchnię, ale mogą również dostarczyć nam dolegliwości zdrowotnych. Na które z nich warto zwrócić uwagę i przygotować swoje kubki smakowe?

Przyprawy a alergia

Przyprawy to prawdziwe bogactwo całego świata. W jedne szczypcie ukryte są oryginalne aromaty i niepowtarzalny smak, który uwodzi zmysły. Bez przypraw, potrawy nie miałyby wyjątkowego smaku. Niestety przyprawy to także alergeny pokarmowe. W większości mają pochodzenie roślinne. Zasuszone liście ziół czy kwiaty, już w niewielkiej ilości mogą wywołać objawy alergii. Niektóre z nich bywają bardzo groźne i prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego. Z czystego przyzwyczajenia używamy przypraw, które doskonale znamy, ale na rynku jest mnóstwo takich, które zasługują na chwilę uwagi, także tych łatwo dostępnych w naszym kraju.

Estragon

Estragon jest byliną, należącą do rodziny astrowatych. Ciekawa jest etymologia nazwy rośliny, związana z korzeniami, przypominającymi małego smoka. Według dawnych wierzeń, korzenie tego typu miały chronić przed ukąszeniem węża. Zgodnie z tajnikami ziołolecznictwa, estragon należy do tej grupy. Estragon nadaje wspaniały aromat francuskim sosom i wielu potrawom rybnym. Jego zbyt duża ilość i czas gotowania, może podkreślić jego gorzką nutę. Przyprawa, podobnie jak rozmaryn, tymianek czy bazylia, zawiera salicylany, a te z kolei bywają przyczyną uczuleń. Wykazuje także działanie moczopędne i znieczulające. Jeśli nie mamy alergii na salicylany, może wykorzystać estragon w naszej kuchni, dodając go w ostatnich minutach gotowania potrawy.

Lubczyk

Lubczyk przypomina w swoim wyglądzie pietruszkę. To całkiem słuszne spostrzeżenie, ponieważ rośliny należą do jednej rodziny. Smak lubczyku jest identyczny jak słynnej przyprawy do zup w płynie, dlatego listki są częstym dodatkiem do zup, sosów, a w szczególności do rosołu. Zioło może uczulać, podobnie jak jego siostra pietruszka, seler czy koper. Tego typu przyprawy mogą reagować także z owocami, czego skutkiem będą alergie krzyżowe. Lubczyk uznawany jest także za afrodyzjak, więc określany jest mianem zioła miłości.

Cząber

Cząber wyróżnia pikantny, silny smak. Jego letnia wersja, podobnie jak w przypadku lubczyku, była uznawana za afrodyzjak. Nadaje się do doprawiania jajek, fasoli i soczewicy. Wspomaga trawienie roślin strączkowych, więc warto dodawać go do tego typu dań. Znajdziemy go w składzie wielu ziołowych mieszanek. Świeże liście cząbru śmiało można wykorzystać do dekoracji czy wzbogacenia smaku sałatki.

Gałka muszkatołowa

lubczykGałka muszkatołowa jest częścią pestki owocu muszkatołowca korzennego. Ma charakterystyczny, korzenny słodki smak, który podkreśla aromat tradycyjnego sosu beszamelowego. Alergia na gałkę muszkatołową występuje bardzo rzadko. Osoby uczulone na orzechy, także nie powinny się jej obawiać. Zbyt duża ilość przyprawy jest trująca, dlatego stosując gałkę należy zachować umiar. Szczypta dla wzbogacenia smaku potrawy zdecydowanie wystarczy.

Katarzyna Antos