mity-na-temat-alergii-pokarmowych

Alergie pokarmowe coraz częściej dotykają ludzi w różnym wieku. Informacje na ich temat często wydają się być sprzeczne, dlatego postanowiliśmy obalić mity na temat alergii pokarmowych.

Alergia pokarmowa a nietolerancja

To jeden z najczęstszych problemów. Alergia pokarmowa jest mylona z nietolerancją, co wiąże się z podobnymi objawami. Nadwrażliwość na np. laktozę jest nietolerancją tej substancji ale nie jest już alergię. Odpowiednie testy i badania pomagają w rozróżnieniu tych schorzeń.

Wyrastanie z alergii

Często mówi się, że z alergii można wyrosnąć. Owszem, ale niestety nie we wszystkich przypadkach. Najczęściej wyrasta się z alergii na mleko. Dzieci zwykle mają ją do około 3 roku życia. Nie możemy jednak generalizować, ponieważ alergeny bywają silne, a organizm różnie reaguje.

Soja zamiast mleka

Soja stosowana jako produkt zastępczy w przypadku alergii na mleko to także mit. Ona również jest alergenem, tak samo jak inne rośliny strączkowe. Dlatego osoby uczulone np. na fasolę mogą mieć także alergię na soję.

Produkty oznaczone jako antyalergiczne są bezpieczne

Niektóre produkty spożywcze mają na opakowaniach oznaczenia informujące o bezpieczeństwie stosowania u osób z alergią. Różne składniki mogą wywoływać rekcje alergiczne. To co przez jeden organizm jest tolerowane, może zwyczajnie nam zaszkodzić. Dlatego należy uważnie sprawdzać etykiety i dokładnie czytać skład produktów. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych objawów alergii.

Dorośli nie mogą mieć alergiialergie-pokarmowe

Alergie dotyczą wszystkich, bez względu na wiek. Wiele osób uważa, że uczulone mogą być tylko dzieci. To oczywiście błędne myślenie. Ludzki organizm jest skomplikowany. W środowisku którym żyjemy mogą rozwijać się różne, nowe alergeny, które nie zostały do tej pory zbadane. W takim przypadku alergia może zostać stwierdzona nawet u dorosłych.

 

Alergia jest zaraźliwa

Stwierdzenie, że alergia jest zaraźliwa, jest nieprawdziwe. Alergia to nie grypa czy przeziębienie, którym możemy się od danej osoby zarazić. Kontakt z osobą uczuloną nie spowoduje pojawienia się u nas objawów uczulenia.

Jak widać mitów na temat alergii jest wiele. Nasz świadomość na temat uczuleń, pozwoli zachować nam rozsądek i odpowiednią ochronę w przypadku alergii.