alergia-pokarmowa

Jednym z często występujących uczuleń jest alergia na spożywane produkty. Na czym polega leczenie alergii pokarmowej?

Alergie wymagają leczenia. Objawy alergii pokarmowej bywają bardzo dokuczliwe a życie z takim schorzeniem wymaga wprowadzenia pewnych zasad i ograniczeń.

Leczenie alergii pokarmowej

Leczenie alergii pokarmowej zależy przede wszystkim od rodzaju danego alergenu. Diagnozuje się je za pomocą testów alergicznych – skórnych oraz z krwi. Metody leczenia są różne. Można stosować zarówno odczulanie jak i leczenie farmakologiczne. Bardzo często, osoby uczulone są zmuszone, aby przejść na dietę eliminacyjną.

Dieta eliminacyjna

Alergie pokarmowe bywają uciążliwe, ponieważ niektóre substancje uczulające tak jak mleko czy gluten, znajdują się w wielu produktach spożywczych. W przypadku alergii na pokarmy, nawet niewielka ilość może wywołać reakcje alergiczne, dlatego należy unikać produktów zawierających dany alergen. Dieta eliminacyjna, jak sama nazwa wskazuje, polega na wyeliminowaniu określonych alergenów z codziennej diety. Jest ona dość rygorystyczna. Wymaga uważnego czytania etykiet i sprawdzania składu produktów. W ten sposób, wybieramy jedzenie świadomie, unikając uczulających substancji.taka forma diety jest stosowana przez pewien czas. Później, stopniowo można spróbować ponownie wprowadzać uczulające jedzenie do jadłospisu. Należy obserwować reakcje organizmu.

Leczenie farmakologiczne

Dieta eliminacyjna nie zawsze pomaga. W takim przypadku zaleca się rozpoczęcie kuracji farmakologicznej. Lekarze wyróżniają trzy grupy leków, które stosuje się przy alergii pokarmowej. Pierwszą z nich są leki antyhistaminowe, które są odpowiednie przy problemach z układem oddechowym czy jamą ustną. Glikokortykosteroidy doustne to zaś farmaceutyki przepisywane na przewlekłe kłopoty z układem pokarmowym. Ostatnią grupę tworzą sterydy, które skutecznie łagodzą objawy, ale nie można stosować ich zbyt długo, ponieważ wywołują skutki uboczne.

Odczulanieleczenie-alergii-pokarmowej

Odczulanie to popularna metoda leczenia alergii. Polega na zmianie reakcji układu immunologicznego, który pierwotnie traktuje dany alergen jako wroga. Nie jest jednak całkowicie skuteczna i bezpieczna, ponieważ jej zastosowanie niesie ze sobą ryzyko wstrząsu anafilaktycznego i innych silnych objawów alergii pokarmowej.

Metody leczenia alergii powinny być dostosowane do potrzeb pacjenta. Konsultacje z alergologiem i odpowiednie testy pomogą w doborze odpowiedniej formy terapii. Właściwe leczenie zniweluje skutki alergii i pozwoli na swobodne funkcjonowanie.