Alergie to w dzisiejszych czasach powszechne zjawisko. Uczulają także spożywane przez nas produkty spożywcze. Jak rozpoznać symptomy alergii pokarmowej?
Alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa tak samo jak inne uczulenia, dotyczy naszego układu odpornościowego. Organizm reaguje na wszelkie obce ciała, co jest formą jego obrony. Niektóre substancje a także produkty spożywcze zawierają alergeny, czyli związki wywołujące reakcje alergiczne. Mechanizm całej reakcji zależy od wielu czynników, w tym wieku osoby oraz rodzaju alergenu. Alergia pokarmowa to wbrew pozorom nie tylko ingerencja na układ pokarmowy, ale również oddechowy oraz skórę. Najwięcej tego typu uczuleń diagnozuje się u dzieci, w szczególności niemowląt. Chorują jednak także osoby starsze. Lista alergenów pokarmowych jest niestety bardzo długa.
Symptomy alergii pokarmowej
Objawy uczulenia na pokarmy bywają różne. Wszystko zależy od naszego organizmu. Jest jednak kilka sygnałów, dzięki którym łatwiej rozpoznać alergię. Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej należy wyprysk na twarzy. Bardzo często pojawia się u niemowlaków. Do tego dochodzą kolki i wymioty. Reakcje następują zwykle po zjedzeniu danego produktu. Alergia może objawić się pokrzywką na ciele a nawet wstrząsem anafilaktycznym, który może okazać się groźny dla naszego zdrowia i życia. Gdy symptomy powtarzają się każdorazowo, po zjedzeniu danego owocu czy warzywa, oznaczać mogą alergię pokarmową. U osób dorosłych sygnałów może być więcej niż u dzieci. Do częstych zalicza się nieżyt nosa, krtani czy liczne zmiany skórne. Wszelkie niepokojące i zauważalne oznaki są alarmem, na który powinniśmy zareagować. Alergia pokarmowa może doprowadzić do astmy czy atopowego zapalenia skóry, więc najlepiej jak najszybciej zgłosić się do alergologa.
Testy alergiczne
Niepokojące symptomy powinny sprowokować nas do wizyty u specjalisty. Lekarz alergolog wykona nam testy skórne lub prowokacyjne, dzięki którym będzie można ustalić alergię na dane produkty pokarmowe. W diagnostyce alergii pokarmowej pomagają także testy z krwi, tzw. IgE. Odpowiednie badania pozwalają na skuteczne leczenie objawów uczulenia na pokarmy.
Przy właściwej obserwacji reakcji naszego organizmu po spożyciu pokarmów, będziemy mogli rozpoznać niepokojące objawy alergii pokarmowej. Kontrolujmy zdrowie i korzystajmy z fachowej pomocy medycznej. Życie z odpowiednio zdiagnozowaną alergią z pewnością będzie o wiele łatwiejsze.