Koenzym Q10
Content Pixie z Unsplash

Z biegiem lat skóra starzeje się, traci elastyczność, jędrność, świeżość i młodzieńczy wygląd. Tych procesów nie da się zatrzymać, można jednak je opóźnić i starać się przez starość przejść, jak najpiękniej. W tym skórze pomogą kosmetyki pielęgnacyjne z odpowiednimi składnikami. W kuracjach anti aging najczęściej stosuje się preparaty, w których składzie znajdzie się m.in. koenzym Q10. Czym on jest? Jak działa? W jakich kosmetykach można go odnaleźć?

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest naturalnym związkiem chemicznym, który występuje we wszystkich żywych organizmach. Jego rolą jest regeneracja skóry, przyspieszenie procesu gojenia się ran, zapobieganie niedotlenieniu. Koenzym chroni też przed powstawaniem zmarszczek. Jego rola w zachowaniu jędrnej gładkiej i elastycznej skóry jest nieoceniona. Niestety z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, co sprawia, że skóra podatna jest na działanie wolnych rodników i inne czynniki sprzyjające starzeniu się. To, dlatego po 30 roku życia obowiązkowo powinno się uzupełniać jego niedobory. W tym pomoże włączenie do diety produktów bogatych w koenzym Q10, suplementowanie tabletkami z tym związkiem chemicznym, a także dostarczanie go skórze w kosmetykach.

W jakich kosmetykach występuje koenzym Q10?

Koenzym Q10 w kosmetyce nazywany jest eliksirem młodości. Znajdziemy go więc przede wszystkim w preparatach odmładzających takich jak serum do twarzy anti aging, krem przeciwzmarszczkowy, balsam do ciała o właściwościach ujędrniających. Po te kosmetyki sięgać można przy każdym rodzaju cery, ale polecane są głównie do tej suchej i dojrzałej. Będą na nią działać antyoksydacyjnie, regenerująco i nawilżająco.

Jak stosować kosmetyki z koenzymem Q10?

Aby efekty działania kosmetyków z koenzymem były widoczne, nie można zapominać o regularności ich stosowania. Kremy przeciwzmarszczkowe z tą substancją można aplikować 1-2 razy dziennie, tak samo, jak balsamy. Serum do twarzy nakłada się 1-2 razy w tygodniu przez okres całej kuracji, która zazwyczaj trwa 3 miesiące. Serum do twarzy z koenzymem można również wykorzystać do intensywnej kuracji odmładzającej lub regenerującej. Wtedy należy je aplikować codziennie pod krem przez okres maksymalnie 14 dni.

Jak działa koenzym Q10 w kosmetykach?

Bez względu na to, czy koenzym zamknięty jest w kremie, czy serum do twarzy jego działanie na skórę zawsze jest pozytywne. Jego formuła sprawia, że jest bardzo dobrze wchłaniany i tolerowany przez organizm, a więc całkowicie bezpieczny. Działa na skórę antyoksydacyjnie i prooksydacyjnie. Oznacza to, że kosmetyki z koenzymem Q10 redukują liczbę wolnych rodników, odtruwają komórki z toksyn, zmniejszają i spłycają zmarszczki, regenerują skórę, zabezpieczają przed niedotlenieniem komórek, zwiększają skuteczność bariery ochronnej naskórka, poprawiają elastyczność i jędrność skóry.