Uwielbiamy jej smak i zapach, ale czy znamy ją na tyle, by wiedzieć o niej wszystko? Jakie tajemnice ma kawa? Co warto wiedzieć na temat tego znanego produktu?
Zacząć dzień od filiżanki kawy…
Nie będziemy przypominać słynnego hitu Wiśniewskiego, dotyczącego filiżanki, choć to właśnie o filiżance kawy pragniemy co nieco opowiedzieć. Niejedna osoba czytająca ten tekst nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki czarnego aromatycznego. Kawa czarna, biała, espresso czy cappuccino – każdy rodzaj ma swój niepowtarzalny smak i technikę przyrządzania. Ponoć najlepszą kawę serwują we Włoszech. Polacy także ubóstwiają kawę, która przy papierosach jest jednym z najczęstszych uzależnień. Nie ma się co dziwić, kto oparłby się aromatycznej cieczy, której picie jest czystą przyjemnością. Jednych pobudza, innych usypia – czego jeszcze nie wiecie o kawie?
Kawa znaczy siła
Samo znaczenie słowa kawa jest bardzo ciekawe i idealnie oddaje całą charakterystykę tego produktu. Kawa to według języka tureckiego „kahweh”, co oznacza usuwający zmęczenie lub siłę podnoszącą. W istocie kawa ma pobudzać, dodawać energii do działania, więc nazwa jak najbardziej trafiona w punkt. Turcy doskonale wiedzieli co robią, w końcu biznes kawowy nieźle się kręci. Ciekawostką jest fakt, że picie kawy wpływa na długość życia i to pozytywnie. Hektolitry rzecz jasna nie są zalecane, ale niewielka ilość kawy dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy, które usuwają wolne rodniki. Warto więc pić na zdrowie, ale z umiarem.
Drogocenny Kopi Luwak
Z czego otrzymywana jest najdroższa kawa na świecie? Tutaj niektórzy mogą się nieźle zdziwić, ponieważ nie są to typowe ziarna. Tysiąc euro to cena za kawę z odchodów łaskuna, takiego zwierzątka, żyjącego w Chinach czy na Filipinach. Rocznie zbiera się zaledwie ok. 400 kg takiej kawy, nic dziwnego, że odmiana Kopi Luwak jest tak droga i trudno dostępna. Swoją drogą, nawet jeden z polskich raperów zainspirował się kawą, tworząc utwór o tytule Kopi Luwak. Polecamy przesłuchać.
Królowa Europy
Czy w Polsce sprzedaje się dużo kawy? Okazuje się, że nawet bardzo. Kilka lat temu, rynek kawy był wart w naszym kraju aż ponad 5 mld złotych. Pijemy ogromne ilości kawy, choć w kwestii światowej konsumpcji, przodują Francuzi i Niemcy. Polacy zdecydowanie częściej wybierają kawę mieloną, której sprzedaż wypada bardzo słabo w Wielkiej Brytanii. Kawa jest niezwykle cenna, dlatego określana jest mianem czarnego złota, oczywiście zaraz po ropie naftowej. Finowie wypijają ponad 4 razy więcej kawy niż my Polacy, no cóż, mają nieco inny klimat, więc widocznie to ich sposób na rozgrzanie.
Magiczne 10 minut
Ile czasu potrzeba, by kawa zaczęła działać? Wystarczy zaledwie 10 minut, by organizm zareagował na dawkę kofeiny. Wtedy wzrasta stężenie kofeiny we krwi. Kulminacyjny moment szacujemy na 45 minutę, od wypicia ulubionego napoju. W tym czasie powinniśmy czuć się najbardziej pobudzeni. Zaś sam efekt działania wspaniałej kawy może trwać nawet do 5 godzin. Wszystko zależy od tego, jak reagujemy na czarny płyn.
Kawa na zdrowie
Dowiedziono, że kawa korzystnie wpływa na układ oddechowy. Kofeina powoduje rozszerzanie oskrzeli, co jest zbawienne dla astmatyków. Oprócz tego, może wspomóc leczenie chorób alergicznych czy przeciwdziałać depresji. Dotlenia organizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, jeśli nie dodamy do niej śmietanki czy innych słodkich dodatków. Warto więc pić ją w niewielkich ilościach dla ogólnego zdrowia.
Katarzyna Antos