buraki

Czerwony barszcz gości na wigilijnym stole. Wiele osób idzie na łatwiznę, kupując gotowe koncentraty czy barszczyk z torebki. My mamy lepszy i o wiele bardziej zdrowszy pomysł na tradycyjne, świąteczne danie. Jak zrobić barszcz czerwony na zakwasie?

Barszcz czerwony

Barszcz czerwony przygotowujemy z buraków. Warzywa nadają zupie pięknego koloru i wyrazistego smaku. Wyciąg z rośliny jest silnie barwiący, dlatego lepiej obierać i kroić buraki w rękawiczkach. Sam sok z buraków może służyć jako naturalny barwnik. Buraki są smaczne i bardzo zdrowe, dlatego zaleca się je w okresie osłabienia organizmu czy przy anemii. Barszcz czerwony to jedna z tradycyjnych zup, serwowanych na Wigilię. Podawany z uszkami lub pasztecikami, przywołuje na myśl świąteczny klimat. W okresie przedświątecznym, w sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych koncentratów czy zup instant, które z prawdziwym barszczem niewiele mają wspólnego. Przygotowanie zdrowej i pysznej zupy nie jest trudne. Gotowe produkty zawierają wzmacniacze smaku, konserwanty i inne sztuczne substancje, mogące wywołać alergie pokarmowe. Domowy barszcz czerwony będzie wolny od zbędnych dodatków i tym samym bezpieczny dla alergika.

Barszcz czerwony na zakwasie – jak go zrobić?

W celu przygotowania barszczu musimy zrobić zakwas z buraków. Kilka dużych buraków obieramy, lub dokładnie szorujemy i kroimy na kawałki. Buraki umieszczamy w słoiku lub kamionkowym naczyniu, z takiego tworzywa, które nie reaguje z kwasami. Do warzyw dodajemy kilka ząbków czosnku, szczyptę kminku, 2 liście laurowe, ziele angielskie i opcjonalnie korzeń chrzanu. Całość zalewamy litrem wody, rozrobionej z płaską łyżką soli do przetworów. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Nasze buraki mogą kisić się nawet kilkanaście dni, ale jeśli nie mamy czasu, możemy znacznie szybciej przygotować zakwas. Wystarczy, że dodamy do niego serwatkę, sok z kapusty kiszonej lub skórkę od chleba. Na powierzchni barszczu może zbierać się piana. Każdego dnia należy ją zebrać i przemieszać zakwas drewnianą łyżką, ponieważ metale wchodzą w reakcje z kwasami. Po kilku dniach zakwas będzie gotowy, wtedy przecedzamy go przez sitko i przelewamy do szklanych butelek. Trzymany w lodówce, postoi nawet kilka tygodni.

barszcz czerwonyPrzygotowany zakwas nadaje się do picia w czystej postaci. Po doprawieniu majerankiem i sokiem z cytryny otrzymamy czysty barszczyk, jednak wersję wigilijną zaleca się ugotować na bazie wywaru warzywnego. Wywar zaprawiamy zakwasem na barszcz, dodajemy suszone grzyby, majeranek i czosnek. Zakwas wlewamy już po zagotowaniu naszej zupy. Barszcz czerwony najlepiej smakuje, podany z uszkami z grzybami, pasztecikami lub krokietami. Gwarantujemy, że tak przygotowany świąteczny barszcz zaskoczy swoim smakiem najbliższych i gości. Po przygotowaniu zakwasu z buraków, już nigdy nie sięgnięcie po pełne chemii barszczyki z torebki czy gotowe koncentraty. Barszcz czerwony na zakwasie smakuje wybornie, będzie wspaniałym daniem podczas naszej Wigilii.

Katarzyna Antos