Dania gotowane na parze najlepsze dla dzieci?
W przypadku dań serwowanych dzieciom niezwykle istotną rolę odgrywa sama obróbka kulinarna, maluchy powinny jeść posiłki gotowane na parze. Należy unikać smażenia i pieczenia, ponieważ mogą one przyczynić się do wystąpienia niestrawności. Wielu rodziców stanowczo zbyt długo podaje swoim pociechom dania w postaci papki i tym samym zniechęca je do samodzielnego gryzienia.
Witaminy i minerały – składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka
W związku z tym, iż organizm dziecka intensywnie się rozwija, należy dostarczyć mu znaczne ilości witamin, mikro- oraz makroelementów. Te cenne składniki odżywcze znajdziemy w owocach i warzywach. W przypadku maluchów gotowaną marchewkę wraz z jabłuszkiem można utrzeć na tarce, starszym pociechom możemy podać dokładnie umyte owoce pokrojone na mniejsze kawałki. Niewskazane jest podawanie dzieciom truskawek z hipermarketu, które pojawiają się w wielkich sieciach handlowych przed rozpoczęciem sezonu. Zawierają one środki ochrony roślin, które mogą doprowadzić do wystąpienia odpowiedzi alergicznej.
Wapń to podstawowy składnik budulcowy kości, gdy w organizmie brakuje tego cennego składnika, pojawiają się złamania. Organizm dziecka intensywnie się rozwija, a jego kości ulegają wydłużeniu, toteż zapotrzebowanie malca na wapń jest dwukrotnie większe niż u osoby dorosłej. Ten cenny makroelement znajdziemy w wyrobach mlecznych, jajach i tofu. Niestety, nie każde dziecko może spożywać nabiał, powodem takiego stanu rzeczy najczęściej są nietolerancja laktozy i alergia pokarmowa. Jeśli u dziecka zdiagnozowano którąś z wyżej wspomnianych przypadłości, należy skorzystać z porady dietetyka, który zbilansuje dietę pociechy.
Zbilansowana dieta stanowi gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli twoja pociecha nie może spożywać jakichś artykułów spożywczych, musisz zastąpić je innym równo wartościowym pokarmem. Nie zawsze jest to proste, toteż warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Irmina