zbilansowana-dieta-dziecka

Jako rodzic starasz się zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.  Niestety, układając menu dla malca wiele osób popełnia błąd.  Co i w jakiej postaci warto podawać małemu alergikowi, aby dziecko prawidłowo się rozwijało?

Mleko matki to najlepszy pokarm, jaki można podać niemowlakowi.  Nie tylko zawiera szereg substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pociechy, ale też dostarcza cennych przeciwciał. W tym miejscu warto podkreślić, iż dziecko do 6. miesiąca życia korzysta z odporności biernej. W praktyce oznacza to, iż  jego układ immunologiczny nie jest  w stanie samodzielnie wytwarzać przeciwciał odgrywających kluczową rolę w zwalczaniu patogenów, które przedostały się do organizmu.  Niestety, nie zawsze matka może karmić niemowlaka własnym pokarmem. Czasem z różnych względów zakup specjalnego mleka staje się koniecznością.

bledy-zywieniowe

Kiedy wprowadzić pokarmy stałe do diety dziecka?

W przypadku dzieci poniżej 6. miesiąca życia wielu rodziców popełnia błąd, wprowadzając do diety malca produkty, które w ogóle nie powinny się w niej znaleźć.  Zbyt wczesne poszerzenie menu o niektóre produkty może doprowadzić do rozwoju alergii pokarmowej.  Twoja pociecha pomimo iż ma już ząbki unika jedzenia stałych pokarmów? Niewykluczone, iż malec boryka się z alergią pokarmową.

Pamiętaj, by potrawy podawane malcowi były lekkostrawne!

Układ pokarmowy dziecka nie jest przygotowany do trawienia niektórych dań, warto o tym pamiętać przygotowując posiłek dla malca.  Produkty, które przygotowujesz dla swojej pociechy powinny być lekkostrawne. Wbrew pozorom nie oznacza to, iż podczas gotowania nie należy używać przypraw. Ba, niektóre zioła podane w rozsądnej ilości mogą wspomóc trawienie.