leczenie

Alergie pokarmowe to dzisiaj chleb powszedni. Coraz więcej osób deklaruje stosowanie specjalnej diety. Jak przebiega leczenie alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa czyli problem z jedzeniem

Uwielbiamy jeść. Produkty pokarmowe dostarczają nam nie tylko przyjemności ale przede wszystkim wiele cennych składników odżywczych oraz witamin, niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Układ immunologiczny może traktowa niektóre z dostarczanych substancji jako obce. Tutaj pojawia się temat alergii pokarmowych. Wrogie produkty to inaczej alergeny. Dosłownie każdy ze znanych nam pokarmów może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Reakcje alergiczne bywają różne – od dolegliwości układu pokarmowego, po kłopoty skórne czy trudności z oddychaniem.

Jak przebiega leczenie alergii pokarmowej?

Zanim rozpoczniemy leczenie alergii pokarmowej, musimy odpowiednio zdiagnozować alergeny. W tym celu wykonuje się testy alergiczne – skórne, prowokacyjne czy też testy z krwi. Takie badania wykonuje się w poradniach alergologicznych. Po właściwej diagnozie, można przystąpić do leczenia, a właściwiej mówiąc postępowania w przypadku takiego uczulenia. Oczywiście pojawiające się objawy można niwelować poprzez użycie środków przeciwhistaminowych. Nie ma jednak złotego środka na alergię pokarmową. Najskuteczniejszą i często nieuniknioną formą leczenia uczulenia na pokarmy jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Taka dieta polega na wyeliminowaniu alergizujących produktów spożywczych z codziennego jadłospisu. W przypadku alergii na pomidory czy truskawki, musimy wykluczyć je z diety. alergiaNiektóre z produktów mogą ograniczać nasz jadłospis. Dieta eliminacyjna to również obowiązek dokładnego sprawdzania etykiet produktów spożywczych i składu wszelkich dań w restauracjach. Jedzenie z nieznanego źródła może wywołać niebezpieczne reakcje organizmu, dlatego warto być ostrożnym. Obecnie dostępnych jest wiele zamienników niektórych produktów takich jak pieczywo. Zawarty w nim gluten jest częstym alergenem, a więc osoby uczulone są zmuszone do wybierania produktów bezglutenowych. Specjalne odżywianie może towarzyszyć nam przez całe życie, choć zdarzają się sytuacje, gdzie organizm przestaje reagować na uczulający produkt niekorzystnie.

Leczenie alergii pokarmowej jest dość ograniczone. Unikanie uczulających produktów bywa koniecznością dla alergików. Wciąż szuka się jak najlepszych rozwiązań problemu alergii. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, znacznie skuteczniej będziemy walczyć z alergia a liczba uczulonych się zmniejszy.

Katarzyna Antos