Dieta przy nowotworze złośliwym
Brooke Lark z Unsplash
Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie ważne jest zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba choruje na chorobę nowotworową. Jaka powinna być dieta przy chemioterapii chłoniaka a jaka dieta przy białaczce?

Nowotwór często wpływa na zmianę potrzeb żywieniowych pacjenta, a także na możliwości przyjmowania przez niego poszczególnych pokarmów. Nie ulega wątpliwości, że właściwe odżywianie ma znaczący wpływ na stan zdrowia pacjenta, a także na efekty terapii. Właściwie odżywiony organizm ma bowiem większą siłę do walki z chorobą, może skuteczniej walczyć z nowotworem, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań w czasie leczenia operacyjnego i pozwolić zminimalizować skutki uboczne terapii. Choć dieta pacjenta onkologicznego powinna być ściśle i indywidualnie ustalona z lekarzem, istnieje kilka ogólnych wskazówek, które pomagają określić, jak powinien się odżywiać pacjent.

Dieta przy nowotworze złośliwym

Dieta przy nowotworze złośliwym powinna być odpowiednio zbilansowana i powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W okresie terapii kluczowe jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka i energii. Ponadto, produkty powinny być lekkostrawne, bez dań smażonych, wędzonych czy konserwowanych. Należy również dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów – co najmniej 2 litry płynów każdego dnia.

Jeśli chodzi o białko pacjenci onkologiczni powinni sięgnąć przede wszystkim po jajka, ryby, chude mięso czy produkty mleczne. Z kolei w celu dostarczenia tłuszczy należy spożywać przede wszystkim nasiona i orzechy, a także chude mięso drobiowe i oleje roślinne.

Dieta po przeszczepie szpiku

Dieta po przeszczepie komórek macierzystych powinna być przede wszystkim ubogobakteryjna. Po przeszczepie, w ciągu kilku pierwszych miesięcy, gdy układ odpornościowy nie funkcjonuje jeszcze jak dotychczas, najlepiej jest spożywać potrawy świeżo przygotowane. Należy unikać potraw smażonych i tłustych, a także ostrych przypraw oraz alkoholu.

Po przeszczepie z diety powinno się także bezwzględnie wykluczyć produkty surowe takie jak tatar czy sushi, a posiłki powinno się gotować w wodzie, na parze lub piec w folii.

Dieta przy chemioterapii chłoniaka

Pacjent onkologiczny poddany chemioterapii również powinien ustalić indywidualnie swoją dietę z lekarzem specjalistą. Najczęściej dieta osoby przy chemioterapii polega na zwiększeniu energetyczności posiłków lub np. dodaniu do niej specjalistycznych preparatów odżywczych. Spożywany nabiał, jeśli nie na przeciwwskazań do jego spożywania, powinien być naturalny i pasteryzowany. Więcej informacji o żywieniu przy nowotworze znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/zywienie.