Problemy gastryczne u niemowlaków
Colin Maynard z Unsplash

Bóle brzucha u niemowlaków są najczęstszą przyczyną płaczu, pomijając potrzeby zaspokajania podstawowych potrzeb malucha takie jak przewijanie czy karmienie. Dziecko, które nie potrafi się komunikować w inny sposób, niż płacz nie może nam zbyt wiele powiedzieć o swoich odczuciach. Poczucie bezradności i ciągłe próby pomocy dziecku na chybił trafił powodują, że rodzice są sfrustrowani.

Kolka

Przyczyny problemów z trawieniem u dzieci zależą od ich wieku, sposobu karmienia i chorób współistniejących. U noworodków karmionych piersią kolki są wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego malucha, podobnie jak częste ulewania. Kiedy odźwiernik żołądka domknie się, a żołądek i jelita nauczą się trawić mleko, wszystko powinno wrócić do normy. Zazwyczaj dolegliwości mijają około 3 miesiąca życia, zanim jednak tak się stanie, można wspomagać się kropelkami na wzdęcia z esputiconem, ciepłymi okładami na brzuszek i masażami.

Alergia na mleko krowie

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i u tych z rozszerzoną dietą zawierającą nabiał możemy spotkać się z objawami alergii na białko mleka krowiego. Maluchy z alergią mogą mieć objawy skórne, wzdęcia i bóle brzucha, a nawet krew utajoną w kale. Jedynym sposobem leczenia jest eliminacja pokarmów zawierających mleko krowie. Alergia zazwyczaj mija około 3 roku życia, choć są wyjątki.

Zaparcia u niemowląt

Kolejnym problemem, z jakim przychodzi się zmierzyć rodzicom, są zaparcia u niemowląt. Zazwyczaj zdarzają się one u dzieci karmionych mlekiem zastępczym, bądź z rozszerzoną dietą. Aby zaparcia u niemowląt nie przydarzały się zbyt często, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wystarczając ilość warzyw i owoców w diecie. Zaparcia u niemowląt mogą być także spowodowane spożywaniem dużej ilości słodyczy i żywności przetworzonej. Najbardziej popularnym sposobem na zaparcia u niemowląt są czopki glicerynowe podawane doodbytniczo.

Jeżeli pojawiają się biegunki i wymioty u dziecka, wzrasta temperatura ciała i maluch sygnalizuje złe samopoczucie, najprawdopodobniej przyczyną tego stanu jest infekcja lub zatrucie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry. Częste wypróżnienia i torsje mogą spowodować odwodnienie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla małych dzieci.