Jaką rolę odgrywają elektrolity
manu schwendener z Unsplash

Wodne roztwory jonów soli znajdujące się naturalnie w organizmie to właśnie elektrolity, czyli magnez, potas i jod.  Dzięki nim możliwe jest utrzymanie prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

Co się dzieje w organizmie, kiedy zabraknie elektrolitów?

Bez elektrolitów mogą pojawiać się problemy także w funkcjonowaniu układu mięśniowego i nerwowego. Innymi niepokojącymi objawami są zawroty głowy, senność, zmęczenie czy nadmierne pragnienie. Takie problemy mają miejsce przede wszystkim wtedy, gdy dojdzie do odwodnienia organizmu. Dzieje się to najczęściej na skutek toczących się w organizmie stanów zapalnych, którym towarzyszą biegunki lub wymioty. Utrata elektrolitów może mieć także miejsce na skutek przegrzaniu organizmu. Dlatego też szczególnie latem należy pic więcej wody. Trzeba też pamiętać o tym, że dzieci są bardziej narażone na utratę elektrolitów niż dorośli. Nie można, więc dopuszczać, aby się odwodniły. U młodszych przyczyną utraty wodnych jonów soli może stać się zwykła infekcja czy wzmożony wysiłek fizyczny. Uzupełnianie na bieżąco płynów powinno zapobiec takim sytuacjom.

Elektrolity dla dzieci. Gdzie kupić i kiedy podawać?

Elektrolity dla dzieci można nabyć w każdej aptece. Czasami jednak dziecko nie chce ich  pić ze względu na słony smak, który jest czymś naturalnym w tych preparatach. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wtedy wystarczy podawać mu dużo płynów, najlepiej wody bądź słabej herbaty. Oczywiście przy większym odwodnieniu, spowodowanych biegunkami czy wymiotami, lepiej sięgać po gotowe elektrolity dla dzieci. Mają one często owocowy smak, dlatego lepiej są przez dzieci przyswajane.  Oprócz dobrego nawodnienia elektrolity wpływają na osłabienie uporczywych objawów infekcji związanych z układem pokarmowym. Przy zakupie takich preparatów trzeba zwracać uwagę na ich skład. Jeśli pełno jest w nich ulepszaczy, różnych dodatków, wtedy może dojść do podrażnienia układu pokarmowego. Efekt będzie wiec odwrotny do pożądanego.  W aptece najczęściej można dostać elektrolity dla dzieci w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie. Są też tabletki musujące i gotowe płyny do picia. Stosując elektrolity dla dzieci i podając dziecku większe ilości wody, należy pamiętać także o odpowiedniej diecie. W jadłospisie malucha  powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, magnez, potas i sód.

Oprócz tego konieczne jest wietrzenie pokoju i ubieranie dziecka stosownie do pogody. Wtedy nie powinno być żadnych problemów, a elektrolity dla dzieci można podawać swoim pociechom także w czasie pojawienia się pierwszych objawów infekcji.