Dieta eliminacyjna jest określana jako jeden z najzdrowszych trendów żywieniowych 2017. Czy jej stosowanie to konieczność czy może nowa moda, powielana przez miłośników zdrowego żywienia?
Dieta eliminacyjna
Osoby zdrowe, bez żadnych alergii i problemów układu pokarmowego być może nigdy nie słyszały o czymś takim, jak dieta eliminacyjna. Forma żywienia zakłada wyeliminowanie z codziennej diety produkty, który nasz organizm nie toleruje lub jest na niego uczulony. W ten sposób możemy uniknąć przykryw dolegliwości, jak biegunki, wymioty czy zmiany skórne, które często są manifestacją alergii pokarmowych. Specjalna dieta jest jednocześnie elementem leczenia tego typu alergii i schorzeń, jak chociażby celiakia. O diecie zrobiło się głośno przy temacie glutenu. Odkąd białko zbóż stało się popularnym alergenem, zainteresowano się także dietą eliminacyjną.
Nowa moda czy konieczność?
Każdego roku, dietetycy zasypują nas pomysłami na nowe diety. Różnorodne żywienie jest pożywką dla producentów jedzenia, szczególnie tego w stylu eko. W efekcie zatracamy się w trendach, próbując coraz to nowych jadłospisów, które mają zapewnić nam cudowne rezultaty, a przede wszystkim pełnię zdrowia.
Wśród nowych trendów żywieniowych wymieniana jest dieta eliminacyjna. Zapewne ma to związek z szumem wokół glutenu i świadomym usuwaniem go z diety,nie tylko alergików. Tak przecież jest modnie i stylowo, ale czy rzeczywiście zdrowo? Wyeliminowanie danego produktu z diety powinno mieć logiczne uzasadnienie, zgodne z naszym staniem zdrowia i kłopotami zdrowotnymi. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana u osób z alergią na dany produkt. Decyzja musi być wcześniej skonsultowana z lekarzem – alergologiem lub dietetykiem. Alergia pokarmowa może być tak silna i szkodliwa dla organizmu, że tego typu dieta będzie konieczna. Jednak zawsze lekarz decyduje, czy jest to odpowiednie dla pacjenta rozwiązanie. Ułożenie nowego jadłospisu może pomóc w pozbyciu się dokuczliwych objawów alergii czy choroby związanej z układem pokarmowym. Przejście na dietę eliminacyjną tylko z powodu mody nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy pozbawić organizm źródła cennych składników odżywczych i witamin. Należy pamiętać, że dieta nie jest panaceum na alergię, ale jedynie formą wspomagającą całe leczenie uczulenia.
Wprowadzenie diety eliminacyjnej bez wyraźnego wskazania lekarza może być dość ryzykownym posunięciem. Skoro nasz organizm toleruje przyjmowane przez nas pokarmy, nie ma potrzeby by wykluczać je z jadłospisu. Co innego w przypadku chorób czy uciążliwych symptomów alergii. To, co przedstawiają nam trendy żywieniowe, nie zawsze jest odpowiednie dla indywidualnego organizmu. Nie należy więc naśladować w ciemno wszystkiego, co podsuwają nam wszelkiej maści specjaliści do spraw żywienia.
Katarzyna Antos