nietolerancja pokarmowa

Ludzki organizm nie zawsze toleruje wszystkie substancje, z którym ma kontakt. Problemem może okazać się nietolerancja pokarmowa. Czym właściwie jest?

Problemy układu pokarmowego

Układ pokarmowy jest integralną częścią naszego organizmu. Trawi spożywany przez nas pokarm, pozyskując z niego substancje odżywcze a usuwając toksyny i zbędne substancje. Bez prawidłowej pracy układu pokarmowego, nie moglibyśmy w pełni funkcjonować. Problemy układu pokarmowego mogą dotyczyć zarówno samych narządów jak i pokarmów, które przyjmujemy. Organizm nie musi tolerować wszystkiego. Dlatego mamy do czynienie z tyloma alergiami pokarmowymi, które objawiają się przez wzdęcia, bóle brzucha, nudności czy wymioty. Oznaki przypominają często inne choroby, zatrucia pokarmowe czy niestrawności, dlatego nie zawsze są utożsamiane od razu z alergią.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa jest ukrytą reakcją organizmu. Organizm może źle reagować na spożywane pokarmy, czego efektem są różne dolegliwości zdrowotne. Schorzenie może objawiać się bólem głowy, zespołem nadwrażliwych jelit, problemami skórnymi czy oddechowymi. Przy nietolerancji, kłopoty mogą pojawić się nawet kilka dni po zjedzeniu danego, szkodliwego produktu. Forma utajona utrudnia diagnostykę, ponieważ po kilku dniach trudno stwierdzić, który z produktów wywołał reakcje alergiczne. Nierozpoznana i nieleczona nietolerancja pokarmowa może prowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób tarczycy czy nadwagi. Nietolerancja występuje nawet u połowy społeczeństwa, a alergia pokarmowa obejmuje zaledwie mały jego procent. To dwie różne przypadłości, które choć mają podobne objawy, inaczej wpływają na zdrowie pacjenta. Nietolerancja pokarmowa bywa groźna, szczególnie jeśli przez lata nie została poprawnie zdiagnozowana i poddana leczeniu. Złożone objawy utrudniają rozpoznanie. Osoby z podejrzeniem tego schorzenia mogą wykonać specjale badania. Testy pozwalają na wykrycie podwyższonego poziomy przeciwciał IgG, odpowiedzialnych za reakcje po spożyciu.

nietolerancja pokarmowaDługotrwały problem z układem pokarmowym może okazać się nietolerancją pokarmową. Dane produkty spożywcze dla jednej będą bezpieczne a dla innej wręcz szkodliwe. Nietolerancja pokarmowa jest często mylona z alergią pokarmową. Jej wykrycie na czas, może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Nie warto czekać i zastanawiać się co jest przyczyną pojawiających się objawów. Trzeba działać i walczyć, by wygrać z nietolerancją pokarmową i zacząć spokojnie żyć.

Katarzyna Antos