alergia

Alergie pokarmowe bywają mylone z nietolerancją, a to dwa różne schorzenia. Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji?

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to wynik reakcji organizmu na różnego rodzaju substancje czyli alergeny. Uczulenie na pokarmy jest najbardziej powszechną formą alergii. Nie ma się co dziwić, ponieważ spożywamy duże ilości przetworzonej i sztucznie modyfikowanej żywności. Zanieczyszczenie środowiska także w dużej mierze wpływa na stan żywności i tym samym nasze zdrowie. Każdy produkt spożywczy może wywołać reakcje uczuleniowe. Pomidory, czekolada czy orzechy to tylko niektóre z produktów, wywołujących alergie. Objawy są zróżnicowane i zależą od danego organizmu.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa to niewłaściwa reakcja organizmu. Brak tolerancji objawia się nadwrażliwością jelit. Problemy trawienne bywają bardzo uciążliwe. Testy na nietolerancję pokarmową pozwalają na rozpoznanie choroby i jej skuteczne leczenie. Niestety nietolerancja pokarmowa występuje często. Wiele osób odczuwa więcej niż jeden objaw schorzenia. Symptomy nietolerancji bywają mylące dla pacjentów i lekarze, co przekłada się na trudności w diagnostyce przypadłości.

Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji?

Różnice pomiędzy alergią pokarmową a nietolerancją są niezwykle ważne w diagnostyce. Niestety alergia jest dość często mylona z nietolerancją. Pacjenci cierpią i borykają się z dolegliwościami nie znając przyczyny swoich problemów zdrowotnych. Przy alergii pokarmowej reakcje pojawiają się praktycznie natychmiast po spożyciu danego produktu bądź ewentualnie do kilku godzin. W uczuleniu reaguje nasz układ immunologiczny. To właśnie on jest odpowiedzialny za pojawiające się objawy. Do typowych należą problemy z oddychaniem, wysypka skórna, katar a nawet wstrząs anafilaktyczny. Nietolerancja pokarmowa nie jest alergią. Reakcje rozciągają się w czasie. Objawy nietolerancji mogą pojawić się nawet po kilku dniach. Tak jak alergia dotyczy konkretnego alergenu, nietolerancja może obejmować kilka grup pokarmów, na których objawy mogą wystąpić w jednym czasie. nietolerancja-pokarmowaW tym przypadku dolegliwości są złożone i obejmują także układ nerwowy. Osoby cierpiące na nietolerancję mogą odczuwać migreny, spadek samopoczucia oraz kłopoty ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki. Choroba może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i całe nasze życie, dlatego nie warto lekceważyć jej objawów. W rozpoznaniu schorzeń pomagają specjalistyczne testy oraz konsultacja z lekarzem.

Katarzyna Antos