alergia pokarmowa

Uczulenia to problem nie tylko dzieci ale także osób dorosłych, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie. Alergia pokarmowa u dorosłych może mieć róże przyczyny oraz objawy, nie tylko te dotyczące układu pokarmowego. Co warto o niej wiedzieć i jak można ją leczyć?

Alergia pokarmowa u dorosłych

Alergia pokarmowa u osób dorosłych występuje bardzo często. Coraz częściej diagnozuje się ten rodzaj uczulenia, co umożliwiając specjalistyczne testy alergiczne. Wiele czynników przyczynia się do diagnozowania tak dużej ilości uczulonych. Uczulenie jest efektem działania systemu immunologicznego, który składniki pokarmów traktuje jak ciała obce. Stąd wszystkie objawy, z którymi starają sobie poradzić alergolodzy i dietetycy.

Uczulenie na pokarmy – przyczyny

Istnieje wiele czynników wywołujących alergię, ale wśród nich warto skupić się na tych najważniejszych. Pierwszym z nich jest zanieczyszczenie środowiska. Szkodliwe chemiczne substancje przedostają się również do pożywienia, czy to z powietrza czy z wód gruntowych. Jemy więc owoce i warzywa, które mimo że są naturalne, zawierają związki nie zawsze tolerowane przez ludzki organizm. Na rynku znajdziemy ogromną ilość jedzenia przetworzonego. Z braku czasu sięgamy po gotowe produkty pokarmowe, co także przyczynia się do rozwoju alergii u dorosłych. Konserwanty, wzmacniacze smaku i barwniki sieją spustoszenie w naszym ciele. Nic dziwnego, że tyle dorosłych narzeka na objawy alergii. Genetycznie modyfikowane jedzenie przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych i dokuczliwych objawów.

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej są zróżnicowane. Zależą od czynników i danego organizmu. Osoba dorosła uczulona na dany produkt może odczuwać zupełnie inne symptomy niż inny człowiek z alergią na to samo. Objawy mogą pojawić się na skórze. Typowy sygnał to pokrzywka, wysypka a nawet atopowe zapalenie skóry. Po zjedzeniu uczulającego produktu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk skóry. Innym zagrożeniem jest układ oddechowy, ponieważ alergeny często atakują drogi oddechowe, w wyniku czego może pojawić się astma, przewlekły nieżyt nosa czy zapalenie płuc. Na przewód pokarmowy oddziałując białka zawarte w pokarmie. Jelita mogą ich nie trawić, przez co dochodzi do dolegliwości takich jak wymioty, biegunki, kolki oraz wzdęcia. Co ciekawe, alergia pokarmowa u dorosłych może objawić się również przez reakcje układu nerwowego. Ciężkie migreny czy zaburzenia snu to także oznaki uczulenia pokarmowego, których nie należy bagatelizować.

Alergia pokarmowa u dorosłych – leczenie

Alergolodzy polecają zastosowanie diety eliminacyjnej, jako najlepszego i zarazem najprostszego środka na alergie pokarmowe u dorosłych. Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu uczulającego produktu z codziennej diety. W praktyce wygląda to tak, ze alergik unika jedzenia danego pokarmu oraz wszelkich potraw z jego dodatkiem. Przy braku efektów diety lekarz może zlecić zastosowanie środków farmakologicznych. Leki na alergię łagodzą jedynie miejscowe objawy dzięki składnikom przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

alergie pokarmoweAlergia pokarmowa u dorosłych to poważny problem, który ciągle się powiększa. Osoby uczulone muszą zwracać uwagę na pochodzenie i skład produktów, które jedzą. Alergia to nie przeziębienie, które minie po tygodniu, więc alergikom pozostaje akceptacja oraz życie według określonych zasad, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bez reakcji alergicznych.

Katarzyna Antos