Jemy zdecydowanie za dużo soli. Solimy przeróżne potrawy, a te gotowe, mają jej równie dużo w swoim składzie. Nadmiar soli nie jest zdrowy dla funkcjonowania naszego organizmu. Czy można zrezygnować z soli? Jak tego dokonać?
Rodzaj soli ma znaczenie
Chlorek sodu, czyli sól w białej, tradycyjnej postaci najczęściej ląduje na naszych stołach. Znajduje się w soli kamiennej, warzonej oraz morskiej. Postać warzona, to doskonale znany nam produkt – najtańszy do rynku i powszechnie dostępny. Taką sól kupujemy i takiej używamy na co dzień. Sól warzona nie posiada cennych mikroelementów, więc daje nam tylko i wyłącznie słony smak, bez jakichkolwiek wartości odżywczych. Zdecydowanie zdrowsza jest sól morska, która ma w sobie magnez, żelazo czy cynk. Nie oznacza to jednak, że należy bezkarnie ją stosować. To wciąż sól, o czym musimy pamiętać. Najbardziej zdrowa jest sól himalajska, która ma różowy kolor. Jest czysta i naturalna. To źródło wielu minerałów, które przyczyniają się do naszego zdrowia. Jednocześnie to najdroższa sól, więc zastąpienie ją soli kuchennej może okazać się kosztowne dla naszego portfela.
Życie bez soli
Sól jest źródłem sodu, który uczestniczy w wielu procesach, odbywających się w naszym organizmie. Ale znajdziemy go na szczęście nie tylko w soli, ale wielu innych produktach żywnościowych. Rezygnując z soli, nie pozbawiamy się więc cennych pierwiastków, takich jak sód. Zbyt duża ilość soli zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy zatrzymywania się wody w organizmie. Główną przyczyną tego typu problemów jest spożycie dużej ilości słonych produktów. Wielu Polaków nadużywa soli. Lubimy wyraziste smaki i dobrze doprawione potrawy, ale okazuje się, że życie bez soli też jest możliwe, a co ważne, o wiele zdrowsze.
Jak zrezygnować z soli?
Rezygnacja z soli to bardzo trudna decyzja i kwestia naszych nawyków żywieniowych. Przyzwyczajeni do słonych smaków, nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Zanim całkowicie odstawimy sól, najlepiej przyzwyczaić kubki smakowe do zmiany, stopniowo zmniejszając jej ilość w diecie. Od razu zauważymy, że nasze kubki smakowe zaczną rozpoznawać inne smaki, być może do tej pory nieznane. Docenimy nawet najbardziej subtelne smaki potraw i staniemy się wyczuleni na słony smak. Po czasie, do tej pory solone, jedzone przez nas potrawy będą za słone. Sól możemy zastąpić wieloma innymi przyprawami, takimi jak aromatyczne zioła, które dopełnią smak przygotowywanych przez nas dań. Również ostre i wyraziste przyprawy mogą stanowić ciekawą i smaczną alternatywę do dużej ilości soli. Zmiany wyjdą nam przede wszystkim na zdrowie, które jak wiemy, jest bezcenne. Już dziś warto ograniczyć dzienne spożycie soli. Zamiast solić pomidora, podajmy go ze świeżą bazylią czy oregano, a poczujemy wielką różnicę.
Katarzyna Antos